Specjalistyczne nawożenie boisk piłkarskich

Filed in Sport by on 18 sierpnia 2017 0 Comments

Nawożenie powierzchni trawników, w tym również boisk sportowych, ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego wzrostu traw. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi nawożenia sprawia, że darń ma zdrowy, zielony kolor, jest wytrzymała na susze, a także na mróz, jest zwarta i gęsta. Poprawia się nie tylko wizualny wygląd darni, ale także jej wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne i mechaniczne. Taka pielęgnacja boisk piłkarskich ma bardzo duże znaczenie w przypadku murawy boisk sportowych, która jest narażona na duże obciążenie i regularne deptanie, w związku z wysoką eksploatacją obiektów sportowych tego typu.

Czym nawozić boiska sportowe?

Rynek oferuje obecnie szeroką gamę różnego typu nawozów przeznaczonych do konkretnych typów trawników. Możliwy jest wybór zarówno nawozu granulowanego, jak i w płynie, który rozcieńcza się z wodą w podanych przez producenta odpowiednich proporcjach. W przypadku nawozu w formie granulek, konieczne jest obfite podlanie darni po jego rozsypaniu. Nawozy płynne, które odżywiają roślinę nie tylko przez glebę, ale także dolistnie, mają szybsze działanie. Dla uzyskania jak najlepszego efektu, trawnik należy nawozić regularnie, minimum trzy lub cztery razy w sezonie wegetacyjnym. Ilość wykonanych zabiegów związana jest z typem nawozu i długością czasu jego działania.

Terminy nawożenia

Pierwsze nawożenie trawnika ma miejsce wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Ma ono na celu pobudzenie traw do intensywniejszego wzrostu. Jesienią i późnym latem należy ostrożnie stosować preparaty zawierające wysoką zawartość azotu, który pobudza trawy do wzrostu. Mogą się one nie zdążyć przygotować do okresu spoczynku, czyli zimy. Nawozy jesienne mają niewiele azotu lub też nie zawierają go wcale i mają na celu przygotowanie darni do zimowania. Nawóz dobiera się więc nie tylko do typu trawnika, ale również do konkretnej pory roku, w czasie której zostanie on zastosowany.

Inne rodzaje nawozów

Torf nieodkwaszony oraz obornik, które zaliczane są do nawozów organicznych także dają wiele korzyści. Zaleca się aby raz na kilka lat je zastosować, w celu wzbogacenia gleby o nowe mikroelementy oraz w celu wzbogacenia struktury gleby. Prawidłowo nawożona darń będzie mocno ukorzeniona, zdrowa i wytrzymała na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz eksploatację murawy boiska piłkarskiego.

Zarówno brak składników odżywczych, jak i przenawożenie darni ma bardzo negatywne skutki dla wzrostu traw. Niedostateczna ilość azotu sprawia, że trawa żółknie, co niekorzystnie wpływa na jej wygląd. Zbyt częste lub zbyt obfite nawożenie przynosi odwrotny skutek do zamierzonego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *