Okapy kuchenne do niedawna niezaprzeczalnie kojarzyły się nam jedynie z kształtem litery „T”. Obecnie producenci okapów, oprócz funkcjonalności, w pełni świadomie stawiają także na design. Okap stał się elementem, który dekoruje kuchnię zgodnie z trendami nowoczesnego stylu.
W salonach mebli kuchennych noblessa-design możemy zobaczyć coraz bardziej zaskakujące modele. Dużą rolę zaczęła także odgrywać wygoda obsługi tego typu urządzeń. Dotykowe panele obsługi zapewniają estetyczny wygląd. W celu maksymalnego oświetlenia strefy gotowania stosuje się obecnie lampy halogenowe, a w przypadku modeli najbardziej oszczędnych mamy do czynienia z lampami wyposażonymi w diody LED. Obecnie nowością jest oświetlenie fluorescencyjne w okapach sufitowych.
Przy projektowaniu kuchni na zamówienie możemy wybrać jedną z wielu opcji tego jak ma wyglądać okap. W zależności od naszych oczekiwań i preferencji możemy wybrać okap neutralny, w pełni integrujący się z naszymi meblami kuchennymi na wymiar albo wręcz odwrotnie, okap, który będzie się wyróżniał na tle zabudowy. Wybierając okap kuchenny pamiętajmy, by wybrać taki, który będzie miał odpowiednią wydajność w stosunku do kubatury naszej kuchni. Byśmy mogli orientacyjnie oszacować moc potrzebną do prawidłowej wentylacji naszego pomieszczenia przydatny będzie wzór: wydajność = X × Y × Z × 10, gdzie X, Y, Z oznaczają wymiary kuchni (szerokość, długość, wysokość).
Standardowo wszystkie okapy kuchenne zaopatrzone są w filtry przeciwtłuszczowe. Służą one do zatrzymania cząsteczek tłuszczu, które są uwalniane podczas przygotowywania posiłków. Filtry te jest bardzo łatwo utrzymać w czystości – wystarczy umyć je w zmywarce. Natomiast jeżeli nie mamy możliwość, by podłączyć nasz okap do przewodu wentylacyjnego, to wówczas musimy go doposażyć w aktywny filtr węglowy, dostępny z reguły jako opcjonalne wyposażenie. Filtr ten jest niezbędny jeżeli okap pracuje w obiegu zamkniętym.
O komforcie użytkowania okapu świadczy także jego głośność. Jest to szczególnie ważne w przypadku aneksów kuchennych otwartych na salon. Silnik powinien zapewniać wysoki poziom przepływu i jednocześnie niski hałas. Okapy z reguły posiadają kilka biegów pracy oraz coraz częściej zaopatrzone są w tak zwany „bieg intensywny”. Umożliwia on szybsze i intensywniejsze oczyszczenie powietrza. Funkcja ta wyłącza się samoistnie po upływie określonego czasu.
Najbardziej rozwinięte technologicznie okapy posiadają także funkcję jonizacji powietrza. Dzięki temu, poza eliminowaniem nieprzyjemnych zapachów oraz wilgoci, przywracają optymalną równowagę jonową w pomieszczeniach. Dyfuzja jonów w powietrzu pozwala na zneutralizowanie między innymi bakterii, wirusów, roztoczy, kurzu oraz dymu papierosowego. W naturze tego typu zjawiska występują przy wodospadach oraz falach morskich.
Z racji tego, że zmysł powonienia jest bardzo zindywidualizowany, nowoczesne okapy wyposażone są w tryb automatyczny podczas, którego okap włączy się samoistnie, gdy tylko czujnik wykryje pogorszenie się jakości powietrza. Jak widzimy okapy kuchenne coraz częściej zaczynają spełniać funkcję filtrów powietrza. Zapewniają komfort nie tylko podczas gotowania, ale także podczas codziennego przebywania w naszych mieszkaniach. W niektórych modelach o wygodzie może także świadczyć możliwość zdalnego sterowania za pomocą załączonego pilota.
Interesujące wzornictwo podkreślone odpowiednio dobranym oświetleniem mogą uczynić z okapu główną ozdobę naszej przestrzeni kuchennej. Projektując kuchnię na zamówienie zastanówmy się, czy nie warto podkreślić jej charakteru odpowiednim modelem okapu.