Zawsze kiedy widzimy małe rzeźby zastanawiamy się, jak one powstały? Czy artysta siedząc nad nimi spędził dużo czasu, czy może idzie taśmowo? Ma specjalne odlewy? A może jednak to nie człowiek za tym wszystkim stoi, a fabryka, w której wszystko wylewane jest do form, w których powstają te same figurki z brązu? Jednak w przypadku antyków możemy mieć pewność, że to nie zakład produkcyjny i przemysłowa dokładność, tylko człowiek, który włożył w to mnóstwo pracy.
Figurki z brązu powstają ze specjalnej masy, a proces twórczy ich tworzenia wcale nie jest taki skomplikowany. Oczywiście, artysta stojący za wykonaną rzeźbą wkłada dużo pracy w stworzenie produktu, który ostatecznie oglądamy w sklepie pośród innych dekoracji lub w antykwariacie jako jeden z antyków. Jednak sam proces tworzenia, jak pokazuje wiele dokumentów filmowych nie jest aż tak trudny. O ile posiadamy zdolności manualne i artystyczne, to możemy nawet pokusić się o zrobienie własnych figurek z brązu. Niestety nie będziemy mogli ich zaliczyć jako przedmiotów wartościowych, ale na pewno za kilkadziesiąt lat ktoś uzna je za wyjątkowe antyki!

Na początku jest bryła, w dodatku kwadratowa. Ze specjalnej, miękkiej masy artysta nadaję formę, która nabiera pierwszego kształtu, np. przedstawia ona ludzką twarz. Za pomocą specjalnych narzędzi pozbywa się kolejnych, niepotrzebnych fragmentów bryły, tak aby powstał zarys ludzkiej głowy. Następnie palcami oraz całymi dłońmi formuje policzki oraz nos, rzeźbi oczodoły. Wedle uznania dokłada masę z tyłu powstającej głowy i tak tworzy włosy. Dodatkowo dodaje uszy i rzeźbi smukłą szyję.
Kiedy figurka z brązu jest już gotowa, maluje się ją białą farbą, która musi wyschnąć. Jej nadmiar ścieka, więc ten proces może zająć kilka godzin, aby figurka wyschła i mogła przejść do kolejnego etapu powstawania. Następnie rzeźbiarz obkłada ją gipsem, który również podlega procesowi formowania i dopasowywania do kształtu i za pomocą specjalnych nitek oddziela gips od pomalowanej na biało masy. Dodatkowo po wyschnięciu można zdjąć białą substancję i figurka z brązu jest już gotowa. Oczywiście przechodzi jeszcze etap szlifowania, a także czyszczenia, ale jest już niemalże przygotowana do sprzedaży.
Antyki to niesamowity dodatek, który można umieścić w swoich czterech kątach. Nadają wnętrzom zupełnie innego charakteru oraz pomagają w wytworzeniu niesamowitej atmosfery. Każdy z gości, któremu przyjdzie obcować ze sztuką, którą umieścimy u siebie w swoim domu, z całą pewnością będzie zachwycony tym, co zobaczy.