Rozwój dziecka

Filed in Edukacja by on 23 lipca 2015 0 Comments

Rozwijanie dziecka jest niezmiernie trudne w wielu przypadkach. Źle dobrane metody powodują najczęściej zwyczajny opór ze strony małego człowieka, a więc musimy tak je dobrać, by nasze dziecko chciało się samodzielnie uczyć i rozwijać. Dzięki metodom takim jak metoda Montessori będzie to znów możliwe. Przede wszystkim podejdziemy do naszego dziecka w sposób bardziej indywidualny i konkretny, jednocześnie nie zmuszając go do niczego. To bardzo ważne w całej pedagogice, by właśnie młodego człowieka zachęcić do samodzielnej nauki i pracy, a nie operować jedynie metodą kija i marchewki. To niepotrzebny stres dla tak małego umysłu.

metoda montessoriWspółcześnie metoda Montessori nie jest w naszym kraju jeszcze tak mocno spopularyzowana, ale coraz więcej placówek edukacyjnych jest z roku na rok nią zainteresowanych. Również sami rodzice interesują się ów metodą pedagogiczną w domowym zastosowaniu. To niesamowicie ciekawy sposób na pełne i zrównoważone rozwijanie naszego dziecka i doskonałe kształtowanie go już nawet od najmłodszych lat. Otóż metoda Montessori nie polega na karaniu i nagradzaniu za pewne osiągnięcia, ale w niej dziecko będzie musiało znaleźć motywację w sobie i cieszyć się samodzielnie z uzyskanego sukcesu, a nie poprzez uzyskanie za to nagrody. W dodatku to właśnie metoda Montessori nastawia się na bardzo indywidualne podejście i wsłuchiwanie się w to co mówi dziecko. Współcześnie wielu rodziców zupełnie lekceważy informacje przekazywane im przez małego człowieka. Tymczasem to taki sam człowiek jak my, ale po prostu mniejszy, który również ma często wiele mądrego do powiedzenia nam jako rodzicom. Metoda indywidualnego wychowania dziecka czyli metoda Montessori sprawia, że nasze dziecko rozwija się znacznie lepiej zarówno w kwestii nauki, jak i duchowości, kultury i zasad życiowych. To pełna metoda, której stosowanie zaryzykować można tezę zmienia nasza dziecko na lepsze i powoduje, że w życiu dorosłym będzie ono znacznie lepszym człowiekiem, gotowym do wielu ciekawych działań, pozbawionych interesowności.

Metody pedagogiczne takie jak metoda Montessori są niezwykle oryginalne i mocno odbiegają od znanego nam schematu wychowawczego. Dziś metoda Montessori stosowana jest w niektórych placówkach edukacyjnych w naszym kraju, choć oczywiście ciągle takich placówek nie ma za wielu. W niektórych przypadkach takie właśnie rozwiązania jak metoda Montessori sprawiają, że dziecko znacznie szybciej i co najważniejsze znacznie pozytywniej się będzie rozwijało. Będzie znacznie lepiej nastawione na cel i realizację siebie w dalszym życiu, a nie jedynie zaślepione bezsensownie wręczanymi nagrodami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *