Decydując się na budowę boisk piłkarskich chcielibyśmy, aby kusiły one swoim estetycznym wyglądem, soczyście zieloną, zdrową i młodo wyglądającą trawą, a także funkcjonalnością. Zależy nam, żeby nasz obiekt był tłumnie oblegany i żeby odbywało się na nim wiele rozgrywek piłkarskich. Drogą do osiągnięcia tego celu jest właściwa pielęgnacja boisk piłkarskich oraz dbałość o prawidłowe wykonywanie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Niezwykle ważne jest kompleksowe podejście do tematu pielęgnacji murawy. Należy zwrócić uwagę, że boiska różnią się od siebie np. stopniem użytkowania, rodzajem gleby czy gatunkiem wysianej trawy. Pielęgnacja boisk piłkarskich przeprowadzona w sposób prawidłowy poprzedzona jest wnikliwą analizą gleby. Badane są wówczas parametry związane ze składem gleby, jak również jej pH czy ilość dostępnych składników odżywczych. Pominięcie takiej analizy i niedostosowane zabiegi pielęgnacyjne mogą spowodować szybkie zniszczenie murawy lub wpływać na złą jakość gry piłkarzy.
Całoroczna pielęgnacja boisk piłkarskich
O jakość murawy warto zadbać na jesień, tuż po zakończeniu wyczerpującego sezonu rozgrywek sportowych. Jest to dobry czas na przygotowanie boiska przed nadejściem zimy poprzez koszenie trawy oraz przeprowadzenie wertykulacji. Zabieg ten pozwoli na usunięcie starych, obumarłych fragmentów trawy, dzięki czemu nie będą one zalegać pod warstwą śniegu i nie zaczną gnić. Warto w tym czasie również przeprowadzić wapnowanie, co pozwoli na łatwiejsze wchłanianie składników odżywczych oraz zadbać o prawidłowy nawóz, najlepiej bogaty w azot i fosfor, które są potrzebne trawie w czasie spoczynku.
Okres zimowy jest czasem odpoczynku i regeneracji, w którym nie wykonuje się zabiegów. Dopiero wczesną wiosną należy rozpocząć mechaniczne procesy pielęgnacyjne i regeneracyjne, aby murawa jak najszybciej osiągnęła dobrą kondycję i była gotowa do użytkowania. Pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie wiosennym to przede wszystkim wertykulacja przeprowadzona w celu usunięcia ewentualnej, zalegającej zeszłorocznej trawy oraz aeracja, czyli napowietrzanie gleby. Te dwa zabiegi powodują, że powierzchnia boiska staje się bardziej porowata i elastyczna, wpływają również na rozrost systemu korzeniowego trawy i tym samym lepszą dostępność składników odżywczych, wody oraz powietrza. Przy takich zabiegach trawa szybko się regeneruje oraz staje się bardziej odporna na użytkowanie i niekorzystne warunki pogodowe.

W czasie lata najważniejszym elementem pielęgnacji boisk piłkarskich jest dbałość o prawidłowy wzrost trawy poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych w nawozach oraz właściwe nawadnianie boisk piłkarskich. Należy stosować się do ogólnie przyjętych norm, według których najlepszą porą na podlewanie jest wcześnie rano lub wieczorem po zachodzie słońca oraz że lepiej jest podlewać rzadziej, ale za to intensywniej.