Osoby, które od dłuższego czasu i bez powodzenia walczą z nadwagą, co jakiś czas są bombardowane przez media informacjami o pojawieniu się nowego magicznego specyfiku, który w błyskawicznym tempie rozwiąże ich problem. Od kilku miesięcy taką rolę odgrywa młody jęczmień. Przesadne i nachalne reklamy tego suplementu bywają niekiedy tak karykaturalne, że niektórzy konsumenci zaczynają podejrzewać, że ktoś próbuje „nabić ich w butelkę”. Prawda jest jednak dość trywialna i mało spektakularna: owszem, młody jęczmień jest zdrowy, ale cudownym lekiem być nie może, bo takowy zwyczajnie nie istnieje.
Młody jęczmień (zwany także „zielonym jęczmieniem”) to kilkucentymetrowe pędy jęczmienia zwyczajnego, często spotykanego na polskich polach, z którego produkuje się także kaszę jęczmienną, pęczak oraz słód jęczmienny wykorzystywany przy produkcji piwa. Jako suplement diety, młody jęczmień jest sprzedawany w formie sproszkowanego suszu lub w tabletkach. Jeżeli zdecydujemy się na picie wodnego roztworu wersji sproszkowanej, powinniśmy używać chłodnej wody, ponieważ gorąca może powodować utlenienie się niektórych dobroczynnych substancji zawartych w suszu jęczmiennym. W sklepach ze zdrową żywnością można dostać także nasiona, z których pędy urosną nam w doniczce. Jeżeli mamy do czynienia ze sprawdzonym, uczciwym producentem suplementu, kupiony od niego jęczmień będzie pod istotnym względem zdrowszy od tego, który znajdziemy na polu: nie będzie zawierał nawozów sztucznych.
Czy w młodym jęczmieniu faktycznie znajduje się wiele substancji wspomagających odchudzanie? Bez wątpienia zawiera on duże ilości antyoksydantów oraz witamin C i E. Działanie tych substancji polega na spowalnianiu procesów starzenia, zmniejszają też ryzyko wystąpienia nowotworów. Zielony jęczmień zawiera także wspomagający trawienie błonnik, nieco białka, magnez, wapń, miedź, żelazo, potas. Pędy jęczmienia zawierają również wykazującą pobudzające działanie hordeinę.
Zawarte w młodym jęczmieniu substancje mają działanie przeciwzapalne, korzystnie wpływają na układ nerwowy. Spożywanie tego suplementu ma również dobroczynny wpływ na układ krwionośny i będzie zapobiegać wystąpieniu anemii.
Jak widać, jest to w pełni naturalny suplement diety. Jeśli będzie spożywany regularnie i w odpowiednich dawkach, z pewnością wspomoże proces odchudzania. Nie można jednak oczekiwać, tak jak sugerują to niektóre reklamy, że wystarczy spożyć klika tabletek lub wypić szklankę roztworu jęczmiennego suszu, a przysłowiowa „oponka” sama zniknie. Skuteczne odchudzanie wymaga kompleksowej zmiany trybu życia, obejmującej nie tylko gruntowną zmianę nawyków żywieniowych, ale także intensywne i systematyczne ćwiczenia fizyczne. Jedno i drugie musi być dopasowane do indywidualnych zapotrzebowań danej osoby, najlepiej określonych przez profesjonalnego dietetyka. Młody jęczmień będzie tylko (i aż) wisienką na czubku tego „tortu”.