Geneza zespołu Cradle of Filth

Filed in Rozrywka by on 20 października 2014 0 Comments

Na rynku muzycznym istnieje wiele zespołów, które w większy albo mniejszy sposób wniosły swój wkład w twórczość należącą do danej dziedziny muzyki. Nie inaczej jest w przypadku muzyki metalowej, która dla wielu jest wręcz nieprzyjemna dla ucha, a mimo to ma rzeszę swoich fanów, regularnie udających się na koncerty, wydarzenia muzyczne oraz całe festiwale. Jednym z istotniejszych zespołów dla historii muzyki metalowej z pewnością jest kapela Cradle of Filth, która nagrała niebotyczną ilość albumów w trakcie swojej działalności.

Zespół Cradle of Filth powstał w roku 1991 w hrabstwie Suffolk, czyli dość niedaleko od stolicy Wielkiej Brytanii. Nazwa zespołu pochodzi niejako od pseudonimu wokalisty oraz głównego pomysłodawcy ekipy, Daniego Filtha, który w rzeczywistości nazywa się o wiele milej i spokojniej: Daniel Lloyd Davey. W początkowej formie zespół liczył sobie tylko pięć osób, czyli wokalistę, a także gitarzystę Paula Ryana, klawiszowca Bena Ryana, perkusistę Darrena White’a oraz basistę Johna Richarda. Nietrudno odgadnąć, że taki skład nie przetrwał do końca grania ekipy – w sumie zmieniło się w składzie zespołu ponad 20 osób!

Muzyka grana przez Cradle of Filth to ogólnie mówiąc muzyka z kręgu metalu. Niemniej, również ten gatunek dzieli się na kilka innych. Eksperci nazywają rodzaj muzyki granej przez zespół extreme metalem, jednak równie dobrze pasuje określenie black gothic heavy metalu, również w wydaniu symfonicznym. Niektórzy nazywają ten gatunek również black metalem. Takie zróżnicowanie gatunków wynika przede wszystkim z faktu, że wokalista, który nadał ogólny wygląd całej ekipie, gustował w różnych formach wyrazu muzyki metalowej.

Skąd jednak wokalista brał swoje inspiracje? Każdemu, kto zna zespół Cradle od Filth, na myśl przychodzą od razu stylizacje wykonawców, które widać na scenie. Są oni zwykle wystylizowani na gotycki styl, czyli mają czarne stroje, pomalowane na biało twarze z czarnym makijażem oraz długie włosy. Wokalista niejednokrotnie również ubiera się w sposób zaskakujący. Okazało się, że swoje inspiracje bierze przede wszystkim z… literatury i filmu grozy.
Ekipa wydała podczas swojego działania, także w różnych składach, dziesięć klasycznych albumów studyjnych. Oprócz nich Cradle of Filth promował swoją nazwą inne wydawnictwa muzyczne, między innymi mini albumy, wydawnictwa koncertowe, kompilacje, demo i single. Co więcej, do wielu spośród ich utwór powstały również teledyski, głównie związane z tematyką gotycką, która jest znakiem rozpoznawczym wykonawców.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *