Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich – koszenie

Filed in Sport by on 11 kwietnia 2017 0 Comments

Nowo powstające obiekty sportowe, w tym boiska piłkarskie, przy budowie, których wykorzystano naturalne nawierzchnie trawiaste, wymagają do swojego prawidłowego funkcjonowania stosowania właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas planowania takich zabiegów należy skorzystać z doświadczenia wykwalifikowanej firmy garten-sport.pl, która dokona analizy stanu murawy i zaproponuje najbardziej optymalne zabiegi pielęgnacyjne.

Środki pielęgnacji sportowych nawierzchni trawiastych możemy podzielić na trzy stopnie intensywności pielęgnacji takich nawierzchni. Jest to pielęgnacja podstawowa, pielęgnacja podtrzymująca i pielęgnacja regeneracyjna. Każdy z powyższych stopni intensywności pielęgnacji zawiera kilka zabiegów, które właściwie zastosowane i w odpowiednim czasie wpływają bardzo pozytywnie na stan nawierzchni.

Podczas eksploatacji nowych nawierzchni trawiastych, które niedawno zostały oddane do użytku, zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się wyłącznie do trzech podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych: koszenia, nawadniania oraz nawożenia murawy. Każdy z nich jest ważny i musi być wykonywany w odpowiednim czasie, w odpowiednich warunkach i z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu.

Koszenie boisk piłkarskich

Koszenie nawierzchni trawiastych, w tym naturalnych boisk piłkarskich, zalicza się do najważniejszych elementów pielęgnacji, dzięki którym dążymy do osiągnięcia nawierzchni trawiastych o najwyższej, jakości. Dzięki regularnemu wykonywaniu zabiegu koszenia uzyskamy odpowiednią gęstość darni. Wśród muraw piłkarskich zaleca się, aby przycinanie trawy dokonywać maksymalnie na wysokości od 3 do 4cm. Niewłaściwe wykonanie zabiegu może doprowadzić do osłabienia rozwoju trawy, jeżeli dokonamy koszenia zbyt nisko. Częstotliwość koszenia jest uzależniona od wielu czynników. Zależy od składu rodzajów zastosowanych traw w mieszance, funkcji trawy na obiekcie, intensywności użytkowania nawierzchni, związanej również z technicznymi wymogami rozgrywek sportowych oraz z warunkami atmosferycznymi panującymi na danym terenie.

Podczas wykonywania zabiegu koszenia stosuje się tzw. regułę części trzecich, która oznacza, że właściwie ścina się tylko jedną trzecią wysokości wzrostu trawy. Dzięki tej regule ostateczny efekt będzie zadowalający to znaczy została osiągnięta duża gęstość przyrostu przy zachowaniu optymalnej możliwości eksploatacji obiektu.

Rodzaje urządzeń do koszenia

Wśród podstawowych maszyn do koszenia można wymienić przede wszystkim kosiarki oraz urządzenia wielofunkcyjne. Bardzo ważnym elementem podczas wykonywania tych zabiegów jest utrzymanie urządzeń tnących w bardzo dobrym stanie, a więc elementy tnące muszą być po prostu ostre. Kosiarki możemy podzielić na dwie grupy: kosiarki bębnowe oraz kosiarki rotacyjne. Kosiarki bębnowe charakteryzuje wysoka, jakość koszenia, komfort stosowania różnych ustawień, możliwość niskiego koszenia oraz konieczność częstego koszenia. Kosiarki rotacyjne natomiast charakteryzują się wysoką wydajnością, posiadają możliwość koszenia wysokiego przyrostu trawy oraz posiadaj dodatkową możliwość mielenia trawy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *