Młoty udarowe są projektowane z myślą o sytuacjach, w których zwykła wiertarka okazuje się niewystarczająca. Jeżeli mamy zamiar kuć w betonie, murze lub kamieniu, dłutować lub wkręcać śruby w stal, młot udarowy będzie nam niezbędny.
Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, wiodące firmy produkują osobne serie młotów udarowych dedykowane dla profesjonalistów i amatorów. W efekcie dostępna na rynku oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Profesjonalne młoty udarowe wyróżnia bardzo wysoka moc oraz niska prędkość obrotowa. Wersja amatorska często przyjmuje postać tzw. młotowiertarki, będącej formą pośrednią pomiędzy młotem udarowym a zwykłą wiertarką. W przeciwieństwie do profesjonalnych młotów udarowych, młotowiertarki są dostępne w wersji akumulatorowej, co pozwala ich używać w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej.
Jednakże w przypadku młotów udarowych to inne własności stanowią wyznacznik jakości. Jak zostało to już zasugerowane powyżej, kluczowym parametrem jest moc silnika. Do drobnych prac budowlanych wystarczy nam młot udarowy z silnikiem o mocy 600-1000W, i taki sprawdzi się w gospodarstwie domowym. Zawodowi budowlańcy korzystają ze sprzętu o większej mocy, ponieważ wymagają tego trudniejsze warunki pracy i bardziej intensywna eksploatacja. Nie bez znaczenia jest także prędkość obrotowa, choć akurat w tym przypadku mniejsze wartości ułatwiają pracę z twardym materiałem. Średnio wynosi ona 1000 obrotów na minutę. Energia pojedynczego udaru w urządzeniach z tej grupy wynosi od 5 do nawet ponad 20J. Jeżeli chodzi o średnicę wierteł oraz dłuta, zazwyczaj wynosi ona 40mm.
Młoty udarowe z serii amatorskich zazwyczaj wyposaża się w pneumatyczne mechanizmy udarowe z blokadą udaru, regulację drgań (stopniową bądź płynną) oraz blokadę obrotów do funkcji kucia. Modele zaliczane do serii profesjonalnych posiadają znacznie bogatsze wyposażenie. Obejmuje ono specjalne systemy służące do tłumienia drgań odczuwanych przez użytkownika, automatyczne programy dostosowane do specyfiki obrabianego materiału, a także ustawienie prędkości obrotowej i liczby udarów. Poza tym są one znacznie cięższe i większe od swoich „hobbystycznych” odpowiedników.
Wybierając młot udarowy warto również zwrócić uwagę na sposób montażu narzędzia roboczego do uchwytu wiertarskiego. Zamek na kluczyk jest tu wyżej ceniony od zacisku ręcznego, choć zdarzają się modele posiadające obydwa te mechanizmy.
Najmocniejszy z nich jest model 58G862 – 1500W. Średnica wiertła to 36mm, udar – 3200/min, energia udaru: 4,5J. Jest to urządzenie wielofunkcyjne (może służyć do kucia, wiercenia z udarem lub bez), wyposażone w solidny i wytrzymały uchwyt z mechanizmem antywibracyjnym, regulowaną rękojeścią boczną, a także poręczną walizką, która ułatwia transport. Producent objął ten model 24-miesięczną gwarancją. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.