Coraz więcej osób każdego roku decyduje się wybrać na urlop w góry. O ile ktoś nie nastawia się na zdobywanie szczytów, specjalistyczny sprzęt czy niektóre akcesoria nie będą mu potrzebne. Z drugiej strony jednak każde wyjście w góry jest obłożone ryzykiem, że w trakcie wycieczki coś się może stać. Dbając o własne bezpieczeństwo i komfort dobrze jest zabierać rzeczy, o których często nie pamiętamy, a które faktycznie się przydają. I nie chodzi tu wcale o kurtki przeciwdeszczowe czy właściwe buty, a o przedmioty, które często są mniejsze, a pomijane przez niedoświadczonych turystów.
Podstawą każdego wyjścia w góry powinna być mapa. Nie ma co ufać jedynie oznaczeniom szlaków, bo mogą być one błędnie nałożone albo uszkodzone, zwłaszcza gdy wychodzimy na początku sezonu i większość usterek nie została jeszcze zgłoszona do władz parku. Podobnie istotne jest posiadanie naładowanego telefonu. Jeśli mamy smartfona z aplikacją do śledzenia drogi, którą przemierzamy, to warto zabrać również dodatkowo zwykły telefon komórkowy z dobrą anteną i baterią, który w razie potrzeby możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Istotne jest również, aby przed wyjściem zapisać sobie lokalnym numer alarmowy.
Kolejną kwestią jest zabranie ze sobą czegokolwiek do wytarcia. Choć dla osób nieprawionych w wędrówkach po górach wydaje się to dziwne, to jednak ręczniki szybkoschnące przydają się w wielu sytuacjach. Można je używać do wycierania potu, gdy podczas wycieczki panuje upał, jak również do osuszenia się po ulewnym deszczu, zanim zdążyliśmy nałożyć na siebie kurtkę. Przydają się również w sytuacjach, gdy wskutek kiepskiej pogody i złych warunków na szlaku nie chcemy wejść do naszego samochodu czy domu zupełnie brudni – wówczas z łatwością zmyjemy błoto z nóg w strumyku, wycierając się właśnie ręcznikiem szybkoschnącym. Dzięki odpowiedniemu materiałowi woda wsiąka w niego bardzo szybko, zaś sam ręcznik wyschnie w niesamowicie krótkim czasie nawet w wilgotnym, górskim powietrzu.
Jeżeli wychodzimy rano i wiemy, że będzie kiepska pogoda i dość niskie temperatury – możemy zainwestować również w kubki termiczne. Pozwalają one na przelanie ukochanej kawy czy herbaty i cieszenie się nią nie tylko w drodze pokonywanej samochodem do wejścia na szlak, ale również na samym szlaku. Na dłuższą metę wygodniejsze są jednak termosy turystyczne w sklepie www.zabierzkoniecznie.pl – ich wybór jest ogromny, a dobre zamknięcie sprawia, że napój nie rozleje się w plecaku. Dobrze jest pamiętać, że sprawdzą się zarówno do napojów ciepłych, jak i zimnych.