Stuła to jeden z najważniejszych elementów, które używane są w czasie liturgii w każdym Kościele chrześcijańskim. Jest ona noszona przez kapłana i diakona. Kapłan zakłada ją na szyję i wówczas jej końce swobodnie zwisają na piersiach, natomiast diakon zakłada ją na siebie ukośnie. W czasie sprawowania Mszy Świętej przez kapłana stuła noszona jest pod ornatem i może być wtedy skrzyżowana na piersiach i przewiązana cingulum. Diakoni oraz księża są zobowiązani do zakładania stuły w czasie sprawowania liturgii lub w czasie udzielania sakramentów, natomiast papież, jako jedyny duchowny może też używać stuły poza liturgią.
Producenci zajmujący się szyciem stuł mają bardzo duże doświadczenie, a do tego wykorzystują nowoczesną technologię, dzięki czemu stuły są bardzo ładne i niezwykle dobre jakościowo. Kolor stuły zależy od obchodu liturgicznego, jaki dokonuje się w danym dniu oraz od spełnianego obrzędu. Do spowiedzi na przykład kapłan musi założyć stułę fioletową, natomiast do udzielania Komunii Świętej zakłada się stułę zieloną. Niezwykle istotne jest też to, że stułę zakłada się na albę bądź na zastępującą ją komżę. Nie można samodzielnie tego zmieniać, ponieważ byłoby to niezgodne ze świętymi obrzędami. Obecnie dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju stuł liturgicznych, dlatego można bez trudu zakupić odpowiednie do danej uroczystości. Kapłani najczęściej korzystają ze stuł Maryjnych, stuł do kazań, stuł do konfesjonału, do Sakramentu Małżeństwa, stuł do koncelebraty, stuł diakońskich, dwustronnych, a także stuł w kolorze zielonym, białym, kremowym, fioletowym bądź czerwonym. Dostępne są też stuły, które stanowią połączenie dwóch kolorów, na przykład czerwonego i fioletowego. Stułę kapłańską wykonuje się z najwyższej jakości materiałów, aby doskonale się prezentowała i nosiła przez długi czas. Dostępne są stuły tradycyjne oraz haftowane, które służą do koncelebraty. Podczas szycia kapłańskich stuł wykorzystuje się takie materiały jak satyna, aksamit oraz wełna.
Bardzo ważny jest również sposób wkładania stuły, bowiem inaczej noszą ją kapłani, inaczej diakoni, a jeszcze inaczej biskupi. Diakoni zakładają ją z lewego ramienia i mają ją przewieszoną i złączoną lub związaną pod prawą ręką. Kapłani noszą ją na szyi i krzyżują na piersiach, natomiast biskupi noszą ją w prosty sposób na szyi i zwisa ona z ramion na piersi. Zazwyczaj w kościele wielu duchownym posiada własne stuły, które zakładają w momencie, kiedy dokonują obrządku liturgicznego. Ponadto na pogrzeby czy inne wydarzenia duchowny musi stułę zabrać ze sobą, a nie może dojść do sytuacji że w kościele nie będzie drugiej takiej samej.