Gotowe karmy dla psów to wielka wygoda dla właścicieli czworonogów, a także spora oszczędność czasu i pieniędzy, jeszcze do niedawna potrzebnych do samodzielnego przygotowania pełnowartościowego posiłku dla psa. Karma jest zatem znakomitym rozwiązaniem dla większości z nas. Jest stosunkowo tania, łatwa w aplikacji i przechowywaniu, a przy tym smakuje większości czworonogów, zwłaszcza wtedy, gdy od szczeniaka były one przyzwyczajane do określonych smaków i konsystencji gotowych, psich pokarmów. Oczywiście trzeba pamiętać, że karma karmie nierówna, ale korzystając z zasady uogólnień możemy przyjąć, że większość karm zawiera w swoim składzie podobną mieszankę składników.
Podstawą praktycznie każdej psiej karmy jest białko i tłuszcze zwierzęce. Im więcej naturalnego białka odzwierzęcego, tym z lepszej jakości karmą dla psów mamy do czynienia. Naturalnie w przypadku droższych karm, znaczenie będzie miało również pochodzenia samego mięsa – czy jest to mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe, a może jeszcze inne. Psy mają swoje ulubione smaki i to co smakuje jednemu psu, nie koniecznie będzie smakowało drugiemu. Warto jednak pamiętać o urozmaicaniu diety psa, a takie żonglowanie różnymi smakami (gatunkami mięsa) może być na to dobrym sposobem. W przypadku tańszych produktów, miejsce białek i tłuszczy odzwierzęcych często zastępowane jest białkami i tłuszczami pochodzenia roślinnego. Taka karma dla psa co prawda zawiera wysoka dawkę składników odżywczych, ale nie koniecznie są to składniki dobrze przyswajalne przez organizm psa. W końcu psy to zwierzęta mięsożerne, a zatem lepiej przystosowane do trawienia mięsa niż roślin. Karmy zawierające duże ilość białek, tłuszczy i węglowodanów pochodzenia roślinnego mogą być zatem dla nich ciężkostrawne i zwyczajnie niesmaczne.
Dodatkowe składniki, jakie może zawierać statystyczna karma dla psa to przetworzone nasiona zbóż, warzywa czy owoce. Oczywiście wiele karm zawiera w swoim składzie także liczne konserwanty, substancje zbrylające – poprawiające konsystencję karmy – i inne dodatki, które wpływają na wygląd, zapach i smak takich produktów. Możemy przyjąć, że im mniej takich dodatków w składzie karmy, tym lepiej dla naszego czworonożnego pupila. Najlepiej, gdyby karma dla psa była całkowicie pozbawiona sztucznych dodatków, nie zawierała zbyt dużej ilości silnie przetworzonych zbóż i innych roślin. W jej składzie ewentualnie powinny znaleźć się warzywa lub owoce, które stanowią cenne źródło witamin i minerałów. Unikamy karm o niedookreślonym składzie. Takich, do produkcji których używa się składników najgorszej jakości oraz tzw. wypełniaczy typu soja.