W jaki sposób zaadoptować kota?

Filed in Zwierzęta by on 25 stycznia 2016 0 Comments

Adopcja zwierząt staje się coraz bardziej popularna również w Polsce – nie brakuje zwierzaków, które jako bezdomne czekają na nowych opiekunów w schroniskach, fundacjach czy domach tymczasowych. Wiele osób chciałoby zaadoptować kota, jednak nie wie, jak zacząć. Pierwsza podpowiedź brzmi: zajrzeć na portal adopcyjny zwierząt.

Aby móc zaadoptować jakiegokolwiek kota trzeba najpierw znaleźć odpowiednie ogłoszenie. Z niego powinniśmy dowiedzieć się, gdzie zwierzę przebywa, w jakim jest wieku, jaki ma charakter oraz czy cierpi na jakieś przewlekłe choroby. W większości przypadków portale adopcyjne zwierząt czy portale ogłoszeniowe dają pełną dowolność osobie wystawiającej ogłoszenie, więc niektórych danych może tam po prostu nie być. Oto krótki opis tego, jak dojść od zamiaru adopcji do jej finalizacji.

adopcja kotaDobry portal adopcyjny zwierząt
Podstawową kwestią jest skorzystanie z usług odpowiedniego portalu ogłoszeniowego. Portale ogólne, gdzie obok ogłoszeń o adopcji kotów czy psów znajdziemy również ogłoszenia o sprzedaży samochodów często mają sporo ogłoszeń, jednakże zwykle wymagają one od nas przeglądania ich po kolei. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie ma żadnych wyszczególnionych cech ogłoszenia, według których możemy je wyszukać. Z pomocą przyjdzie nam portal adopcyjny zwierząt skupiony właśnie na znalezieniu kotom nowych domów. Tam zazwyczaj możemy zawęzić kryteria wyszukiwania do konkretnych miejscowości, wieku kota, jego płci czy cech charakteru, które pozwalają np. na adopcję kota do domu, gdzie jest inne zwierzę, do towarzystwa dzieci czy jako kota niewychodzącego. Gdy już znajdziemy kilka interesujących nas ogłoszeń, dobrze jest je dokładnie przeczytać, aby nie marnować czasu swojego i drugiej osoby, która zajmuje się adopcją. Jeśli kot musi iść do domu, gdzie nie ma małych dzieci, to ten warunek z pewnością powinien być spełniony.

A co potem?
Następnie, gdy znajdziemy interesujące nas i pasujące do naszych warunków ogłoszenia, należy wykonać telefony – zazwyczaj portale adopcyjne zwierząt przekazują dane telefoniczne oraz e-mailowe osobom zainteresowanym adopcją. Jeśli nasz wymarzony kot przebywa w polskim schronisku, a my jesteśmy dość zdeterminowani, aby właśnie on został naszych domownikiem, to możemy po niego pojechać z transporterem oraz dokumentem tożsamości, niezbędnym do adopcji. W innym przypadku należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za zwierzę, aby umówić się na wizytę przedadopcyjną, porozmawiać o kocich potrzebach i ustalić szczegóły adopcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *