Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia, gdy posiadamy czworonoga, jest oczywiście smycz dla psa. Trzeba mieć na uwadze, że jej posiadanie jest bardzo istotne, ponieważ nie wszędzie możemy puścić psa luzem – np. przy ruchliwej ulicy czy w lesie powinien on być, ze względu na przepisy i bezpieczeństwo jego oraz otoczenia, na smyczy. Jest to o tyle istotne, że właściwie może stać się wszystko – pies może zobaczyć coś po drugiej stronie ulicy i chcieć tam pobiec, na leśną ścieżkę może wybiec sarna i będziemy musieli zapobiec pościgowi za zwierzyną. Dobrze jednak jest odpowiednio wybrać tę smycz, aby była wygodna, ale również estetyczna i praktyczna.
Największą popularnością obecnie cieszą się automatyczne smycze dla psów. Trzeba jednakże wiedzieć, że nie zawsze, wbrew zapewnieniom sprzedawcy, będą one dobrze się sprawdzać. Smycz automatyczna, ze względu na generowane napięcie, na którym bazuje jej działanie, nie nadaje się absolutnie jako smycz dla szczeniaka. Nie sprawdzi się również w przypadku, gdy chcemy nauczyć naszego psa chodzenia przy nodze, na luźnej smyczy. Co więcej, nie można jej zapinać w przypadku psa, który chodzi na kantarze, kolczatce czy jakiekolwiek obroży treningowej czy szelkach ułatwiających panowanie nad ciągnięciem na smyczy. Nie nadaje się ona również do obroży półzaciskowej. Aby móc dobrze ją wykorzystać, należy najpierw nauczyć się korzystania z przycisków, zaś pies powinien znać podstawowe komendy, aby nie trzeba było się z nim szarpać.
Najwygodniejsze są zdecydowanie klasyczne taśmowe smycze dla psów, które mogą przyjąć formę prostą o określonej długości – zwykle ok. 1,2 – 1,5 metra – albo smycze w formie przepinanej. Te drugie posiadają kilka półkółek, do których możemy przypiąć karabińczyk, aby skrócić albo wydłużyć smycz na czas danego spaceru. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy idziemy w tłumie, a potem chcemy wydłużyć psu smycz na terenie, gdzie jest przestronniej, a obok chodnika biegnie trawnik. Takie smycze dla psów można również wygodnie schować do kieszeni czy przewiesić przez bark w momencie, gdy pies chodzi luzem, a my chcemy mieć wolne dłonie.
Dla osób, którym zależy na aktywności razem z psem, sprawdzi się smycz z amortyzatorem. Tego rodzaju smycz dla psa posiada zwykle pętlę na rękę zakończoną również karabińczykiem, ponieważ nierzadko używa się jej razem z odpowiednim pasem biodrowym, który umożliwia wygodne chodzenie z psem w trudnym terenie, np. w leśnym czy górskim, a jednocześnie zapewnia wolne ręce. Amortyzator musi być dostosowany do wielkości i wagi psa, a także sportu, który chcemy uprawiać.