W czasach trwającego kryzysu coraz większa liczba spółek oznajmia bankructwo. Co zrobić, gdy stoimy na krawędzi upadku, by ustrzec się przed związanymi z nim kłopotami? Można wówczas przeanalizować opcję opchnięcia swojej spółki. Wtedy ewentualny nabywca przejmuje wszelkie obciążenia pieniężne. W jakich w takim razie wypadkach z reguły bierze się pod uwagę opchnięcie spółki? Między innymi wtedy, gdy ze względu na niedostateczny majątek sąd odmówił ogłoszenia niewypłacalności albo umorzył postępowanie upadłościowe. Jest to też opcja w sytuacji, kiedy spółka jest w posiadaniu własności, jakie mogłyby zostać zabrane przez wierzyciela lub , gdy spółka nie ma dóbr nic a nic.
Jak znaleźć nabywcę?
Znalezienie potencjalnego nabywcy nie będzie problematyczne, biorąc pod uwagę to, iż jest to coraz bardziej popularny koncept na biznes. Wszędzie znajduje się niemało ofert kupna spółki. W przypadku internetu wystarczy jedynie wpisać w wybraną wyszukiwarkę sformułowanie: kupię spółkę. W celu zapewnienia sobie maksymalnego komfortu należy sporządzić, jak również drobiazgowo obeznać się z umową. Możesz także zasięgnąć referencji o ewentualnym kupcu oraz skonsultować się z notariuszem. Trzeba zaznaczyć, iż odpowiedzialność dotychczasowego właściciela nie wygasa w momencie zatwierdzenia umowy, lecz w momencie mianowania następnego zarządu spółki. Ponadto w szczególnych sprawach zdarza się tak, iż komornik skarbowy zawezwie poprzedniego właściciela do spłaty zadłużenia, które powstały kiedy był on jeszcze członkiem zarządu spółki. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy egzekucja długu z majątku spółki okazała się nieskuteczna. Możemy także spodziewać się pozwu o kompensatę od obecnego właściciela spółki jeśli ten uzna, iż poprzedni zarząd działał na niekorzyść wspomnianej spółki.
Na zakończenie pragnę przypomnieć, że kupno spółki jest zazwyczaj koniecznością, ale zwalnia całkowicie z jakichkolwiek długów. Jeśli zastanawiasz się nadal czy sprzedać swoją zadłużoną spółkę, bądź same udziały, to weź pod uwagę możliwość rozpoczęcia życia na nowo. Zawsze przecież będziesz mógł założyć nową spółkę prawda?
Być może będzie ona funkcjonowała w zupełnie innej branży, ale najważniejsze, że nie popełnisz drugi raz tych samych błędów i dostaniesz szansę rozpoczęcia swojego biznesu zupełnie na nowo.