Masz głowę pełną pomysłów, zapał do pracy, starasz się zorganizować własny interes jak najlepiej potrafisz, a pomimo tego dalej coś nie wychodzi. Najlepsza rada: usprawniaj! Ograniczaj wydatki, modernizuj, ulepszaj, poszukuj dobrych rozwiązań. Zdawać by się mogło, iż pomimo ciągłego dążenia do nowoczesności struktura firmy pozostaje dosyć tradycyjnym konstruktem. Jest szef, są pracownicy (czasem te dwa elementy skupiają się w jednej osobie), jest potrzeba rynku, więc pojawia się produkt, jest siedziba firmy (wymóg nie tyle praktyczny, co przede wszystkim formalny). No właśnie, a czy nie da się jakoś obejść tego schematu? Sprawdźmy zatem…
A co powiecie na wirtualne biuro?
Jest to sprytne rozwiązanie dosyć uciążliwych kwestii. Jak bowiem nazwać konieczność prowadzenia biura, swoje zaangażowanie lub opłacenie pracownika w celu moderacji kontaktu z klientem, korespondencji, zarządzania księgowością? Okazuje się, iż można nieco wyręczyć się instytucjami, które to wszystko za niemal symboliczną opłatą wykonają za Ciebie! Jeśli jesteś dopiero nowy w tym biznesie i nie dysponujesz budżetem pozwalającym na wynajęcie pomieszczenia, pod adresem którego możesz w końcu zarejestrować firmę, tego typu firma pomoże Ci takowy uzyskać. W ten sposób za stały miesięczny abonament z Twoich barków spada spory ciężar… To nie takie proste rozkręcić działalność, kiedy już od samego początku koszty podcinają skrzydła.
Kompleksowość usługi.
Jedną z głównych zalet funkcjonowania czegoś tak przydatnego jak wirtualne biuro jest kompleksowość świadczonych przez nie usług. Począwszy od obsługi klienta w wielu językach, poprzez wykonywanie za Ciebie sporej części „papierkowej roboty”, a nawet prowadzenie księgowości oraz wielu innych, w zależności od profilu i możliwości biura, opcja pod nazwą wirtualne biuro zaczyna nabierać kolorytu. Nie tylko pomaga uporać się z pewnymi organizacyjnymi kwestiami, ale daje właścicielowi danej firmy więcej swobody do działania, do szerszego spektrum zarządzania i odpowiedzialności za swoje przedsiębiorstwo. Bo jeśli wziąć pod uwagę zatrudnienie osobno tłumacza, osobno księgowego i osobno sekretarki – koszty rosną, a i skoordynowanie takiego zespołu wydaje się niełatwym zadaniem.
Daj sobie pomóc.
A co jeśli Twoja firma popada w kryzys? Jakiś czas wszystko funkcjonowało dobrze, a niespodziewanie przedsiębiorstwo przynosi straty. Co wtedy zrobić? Gdy nie ma się pomysłu np. na przekwalifikowanie, zmianę kierunku działalności. Rozsądnym i chyba najprostszym wyjściem jest mądre ograniczanie kosztów. W tym względzie wirtualne biuro ma sporą zaletę. Swój pakiet usług oferuje najczęściej za stały abonament na dany okres, niekiedy kilkakrotnie mniejszy niż rachunek za tzw. tradycyjne biuro. Przy okazji istnieje spora szansa, że korzystając z profesjonalnych usług podniesiemy jakość wymienionych już aspektów: kontaktów z klientem, księgowości, relacji z zagranicznymi partnerami.