Usługa transportu towarów o niewielkich rozmiarach jest nazywana transportem drobnicowym. Jest to taki rodzaj transportu, który może być wykonywany jako transport krajowy oraz transport międzynarodowy. Ładunki, które są przewożone w ramach transportu drobnicowego charakteryzują się kilkoma istotnymi cechami.
Najważniejsza z nich to niewielkie gabaryty, które powodują, że ładunki te nie są w stanie wypełnić całej przestrzeni ładunkowej pojazdu, dlatego w transporcie drobnicowym łączy się różne ładunki, od różnych nadawców i wspólnie transportuje. Dlatego cechą charakterystyczną transportu towarów są rozproszeni nadawcy i odbiorcy.

Dodatkowo, towary przewożone w transporcie drobnicowym wyróżniają się zróżnicowanym kształtem oraz różnorodnością opakowań. Firma transportowo-spedycyjna, która oferuje usługę transportu ładunków drobnicowych musi zadbać o dobrą organizację całego transportu oraz właściwą optymalizację trasy przejazdu.
Transport drobnicowy – wady i zalety
Transport krajowy i transport międzynarodowy, w ramach których wykonywany jest przewóz ładunków drobnicowych jest zarezerwowany dla określonej grupy produktów. Muszą one spełniać wymienione powyżej cechy związane przede wszystkim z niską masą. Warto jednak pamiętać, że w ramach transportu drobnicowego nie można przewozić ładunków, które wymagają specjalnych warunków przewozu na przykład towarów z krótkim okresem przydatności do spożycia, leków i farmaceutyków, żywych zwierząt czy materiałów wybuchowych. Obostrzenia te wynikają z obowiązujących przepisów prawa.
Nie bez znaczenia jest z pewnością także fakt czasochłonnego procesu rozładunku i przeładunku towarów drobnicowych. Jest to jedna z głównych wad tego rodzaju transportu. Wśród słabych stron transportu drobnicowego wymienia się również możliwe niepełne wypełnienie całej przestrzeni ładunkowej pojazdu czy kontenera, czyli niepełne wykorzystanie posiadanych zasobów.
Dodatkowo, transport towarów transportem drobnicowym narażony jest na liczne uszkodzenia i zniszczenie ładunków. Wynika to z faktu, że ten rodzaj transportu ze względu na różnorodne kształty, wymiary i opakowania wymaga bardzo dobrze zorganizowanego załadunku towarów oraz ich właściwego zabezpieczenia. Oczywiście, poza niekorzystnymi elementami, transport drobnicowy posiada także kilka, bardzo istotnych zalet. Należy tutaj wymienić przede wszystkim niskie koszty, które z reguły firma transportowo-spedycyjna nalicza według wagi i gabarytu danego towaru. Klient płaci wówczas za miejsce, które zajmuje jego przesyłka w przestrzeni ładunkowej pojazdu.
Dodatkowo, transport drobnicowy jest bardzo elastyczny i można go dostosować pod wiele różnorodnych zleceń i może być wykonywany na bliskie odległości w transporcie krajowym, ale także doskonale sprawdza się przy dłuższych trasach realizowanych przez transport międzynarodowy.