Czy zdajesz sobie sprawę, że nie musisz posiadać w kieszeni pół miliona dolarów w gotówce aby zainicjować swój własny biznes? Kilka prostych porad dla przyszłych Rockefeller’ów.
Każda firma, nawet największy gigant światowego rynku ma wspólny początek. Tym początkiem jest idea i marzenie jej założyciela o stworzeniu sobie miejsca pracy, które pozwoli mu na zdobycie dużych pieniędzy. Chęć zarobienia fortuny zawsze stanowiła kamień węgielny dla nowo powstałych firm, mimo że ich właściciele nie zawsze mówią o tym wprost .
W 2013 roku, kiedy jest pisany ten artykuł, światowy a co za tym idzie również polski rynek przepełniony jest praktycznie każdym rodzajem bytu gospodarczego. Wydaje Ci się, że nie znajdziesz dla siebie miejsca, nic nowego już nie stworzysz, konkurencja zniszczy Cię na starcie? Jest to bardzo prawdopodobne, chyba że masz poukładane w głowie i coś więcej niż garść słomianego zapału.
Żeby nie rozpisywać się o teoretycznych wskazówkach, których w internecie znajdziesz tony przejdziemy do konkretnego przykładu, który już funkcjonuje.
Wybierasz sobie za cel uruchomienie internetowej hurtowni słodyczy. Rozważasz plusy takiej działalności:
- na słodycze, jako produkt spożywczy – odnawialny będzie ciągły popyt
- ludzka natura spowoduje, że ludzie zrezygnują z wielu rzeczy ale na pewno nie z objadania się smakołykami
- działalność hurtowa jest dużo wygodniejsza niż detaliczna, nie masz do czynienia ”ciężkim” klientem detalicznym, nie sprzedajesz produktów na sztuki lecz w opakowaniach zbiorczych
- i wiele innych ale to nie miejsce na proces badania rynku 😉
Oczywiście jak w każdej branży minusów znajdziesz również sporo, jednak na myśl jako pierwsze narzuca się pytanie: „skąd do cholery wziąć środki na zakup towaru, pełne palety a na nich żelki, lizaki, cukierki, zatowarowanie hurtowni to koszt kilkuset tysięcy złotych…”
To oczywiście prawda, możesz jednak prowadzić swoją działalność w świecie, który istnieje poza granicami ludzkiego dotyku.
E-handel – cudowna moc internetu
To właśnie sieć będzie naszym polem do działania. Znasz zapewne argumenty mówiące o wyższości zakupów w sieci nad stacjonarnymi, na pewno często zdarza Ci się korzystać z serwisów aukcyjnych. Wymienimy tylko kilka korzyści:
- nieograniczony dostęp do klientów (Twoje miasto – województwo – Polska – Europa – świat)
- dostęp do oferty 24h na dobę, 7 dni w tygodniu
- minimalne koszty prowadzenia działalności
Podstawowym warunkiem, który musisz spełnić aby rozpocząć handel w internecie to szybkie załatwienie towaru, który chcesz sprzedać. Jeśli nawiążesz kontakty z hurtowniami stacjonarnymi, producentami i importerami słodyczy nie będziesz musiał kupić palety żelków przed rozpoczęciem sprzedaży, sprowadzisz je do siebie już po zamówieniu ich przez klienta.
Negocjuj terminowe formy płatności, zapłacisz dostawcy za towar już po odebraniu zapłaty od swojego klienta. Taka forma sprzedaży na pierwszy rzut oka może budzić niechęć i rodzić pytanie: „Jak można sprzedać coś, czego się nie posiada?” To stereotypowe myślenie najczęściej stosowane przez starych wyjadaczy rynkowych, którzy po prostu boją się nowej konkurencji. W dzisiejszym świecie bardzo często składasz zamówienie na meble, samochód, garnitur, który dopiero później jest szykowany specjalnie dla Ciebie.
Metoda „Najpierw sprzedaj, później kup” przynosi również sporo korzyści dla samego klienta:
- produkt, w tym przypadku słodycze zawsze będzie świeży, klient nie musi obawiać się że dostanie żelki z krótką datą ważności, które od roku leżą Ci na magazynie
- niska cena towarów – koszty Twojej działalności są minimalne a więc Twoje ceny również są atrakcyjne
- jeśli wykorzystasz do handlu aplikacje osCommerce (sklep online) klient będzie mógł wygodnie za pomocą komputera przeglądać asortyment, składać zamówienia, być na bieżąco z nowościami i promocjami. Forma elektronicznych płatności pozwoli na szybkie i bezpieczne uiszczenie zapłaty za zamówienie. Wysyłka za pomocą przesyłek kurierskich pozwala na przemieszczanie nawet kilkudziesięciokilowych paczek na nieograniczone odległości w ekspresowym tempie.
„No tak, ale po co kierownik sklepu spożywczego czy kafejki w szkole ma kupować coś u mnie, skoro może pojechać od razu do hurtowni stacjonarnej i tam zakupić całość?”
Po pierwsze nie wszyscy mają dostęp do takich hurtowni, szczególnie mieszkańcy małych miejscowości. Po drugie u Ciebie może zamówić towar bez wychodzenia z domu, martwienia się o transport czy czekania w kolejce do sprzedawcy. A co jeśli na miejscu okaże się, że żelki owocowe, które dobrze mu się sprzedają akurat się skończyły? Ty zamawiasz towar z kilku miejsc, jeśli jedna hurtownia zanotuje braki magazynowe, druga na pewno dostarczy Ci to czego potrzebujesz.
W jednym miejscu możesz stworzyć kompletną hurtownie spożywczą, w której klient zamówi żelki, lizaki, gumy ale także musztardę czy karmę dla psa. Od ciebie zależy jak bogaty asortyment będziesz chciał prowadzić.
Jesteś w stanie konkurować z każdym. internet daje Ci możliwości, których kiedyś były nieosiągalne. Jeżeli ułożysz odpowiedni Plan działania, będziesz kierował się w czasie jego realizacji wytrwałością i systematycznością, zapanujesz nad kosztami i postarasz się aby Twój biznes przynosił korzyści nie tylko Tobie ale również Twoim kontrahentom na pewno uda Ci się uruchomić zarówno hurtownie słodyczy online jak i księgarnie internetową czy sklep ze sprzętem sportowym.
Jedyne co Cię ogranicza, to Twoje lenistwo!