Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Filed in Dom by on 1 stycznia 2019 0 Comments

Mieszkanie w bloku to pewne ograniczenia. Ma ono swoje plusy i minusy. Bez wątpienia minusem tego rozwiązania jest bliskość sąsiedztwa. Dobrze jest mieć sąsiadów, jednak niekoniecznie tuż za ścianą. Nawet jeśli sąsiedzi nie są uciążliwi ani wścibscy ich „życie codzienne” może powodować odgłosy, które słyszane w naszym mieszkaniu nie są komfortowe.

Przede wszystkim drzwi

Większość osób zaczyna od wyciszenia drzwi w mieszkaniu i słusznie. Drzwi to nie ściana. I przez nie właśnie przenikają nawet drobne dźwięki z klatki schodowej. Nie chcąc ich słyszeć ani nie chcąc by inni przechodząc obok naszego mieszkania słyszeli o czym rozmawiamy z rodziną warto zadbać o wyciszenie poprzez specjalne panele gąbkowe lub też zakup przekładki wewnętrznej w dedykowanych drzwiach. Jednak nie tylko drzwi wymagają uszczelnienia. Również warto zadbać o ściany, w czym pomoże profesjonalne projektowanie wnętrz. Z dostępnych na rynku materiałów można wybrać odpowiednio wygłuszające dźwięki tapety oraz dźwiękochłonne tkaniny, czy to zasłonowe, obiciowe czy dywanowe.

Nachalne sąsiedztwo

Gdy przyjdzie nam mieszkać w bloku, zwłaszcza kiedy całe życie mieszkaliśmy w domu jednorodzinnym, zaczynają nam dokuczać rozmaite dźwięki. Ściany działowe blokowisk są stosunkowo cienkie, zaś odgłosy bywają intensywne. Nie muszą być to wrzaski i piski dzieci. Czy orgie młodych sąsiadów. Ubijanie kotletów, chodzenie w szpilkach po parkiecie, czy dźwięki spłukującej wody w toalecie również mogą wyprowadzać nas z równowagi. Wyciszenie mieszkania w takim przypadku jest niezbędne.

Zadbaj o wyciszenie własnych dźwięków

To, że przeszkadzają nam dźwięki dochodzące z innych mieszkań, nie oznacza iż my sami mamy generować podobne hałasy. O wyciszenie wnętrza zadbać warto już na etapie projektowania jego wyposażenia. Projektowanie wnętrz uwzględnia zwykle wykorzystanie materiałów dedykowanych do konkretnej przestrzeni i tak projektant nie zaproponuje nam na podłogę paneli powodujących hałas, jeśli mają zostać ułożone w bloku. Niestety wyciszenie własnych hałasów nie zniweluje cudzych. W pewnym stopniu zastosowanie materiałów chłonących dźwięki w naszym mieszkaniu ogranicza także przedostawanie się dźwięków z zewnątrz.

Kreatywne projektowanie wnętrz

Nie zawsze, ale często mamy możliwość aranżowania mieszkania wedle własnego uznania. Wówczas projektowanie wnętrz należy zacząć od rekonesansu co mamy za ścianą. Najlepiej jest nie ustawiać przy ścianach zewnętrznych, granicznych z sąsiadami łóżka, czy kompletu wypoczynkowego. Ograniczy to słyszalność dźwięków zza ściany, zarówno tych od sąsiadów jak i emitowanych z naszej strony w kierunku sąsiadów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Visoo Design – Architektura i projektowanie wnętrz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *