Po co nam doradcy podatkowi?

Filed in Biznes by on 1 sierpnia 2013 0 Comments

Polskie prawo podatkowe to jedna z bardziej zawiłych dziedzin. Powodem takiego stanu rzeczy są ciągłe zmiany w tym zakresie. Ktoś, kto prowadzi własną działalność, a do tego jest sumiennym płatnikiem VAT, może mieć jeśli chodzi o podatki pewne problemy. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest doradca podatkowy.

Częste zmiany

W Polsce prawo podatkowe zmienia się dość szybko. Nie każdy, kto prowadzi własny biznes czy też jest zwykłym podatnikiem, śledzi te zmiany na bieżąco. Całe szczęście mamy od tego specjalistów, czyli doradców podatkowych. Są to zarówno osoby prywatne, które kształciły się w tym właśnie kierunku, jak i wyspecjalizowane w usługach doradczych firmy, takie jak na przykład Jones Lang Lasalle. W czym dokładnie może nam pomóc taki doradca?

Korzyści

Jak sama nazwa wskazuje, w pierwszej kolejności doradza najlepsze rozwiązania dotyczące problemów z podatkami, które stały się naszym udziałem. Poza tym dostarcza nam też wiedzy na temat najbardziej aktualnych zmian w prawie podatkowym. Często firmy tego typu świadczą też usługi w zakresie prowadzenia naszych ksiąg podatkowych i pomagają nam się rozliczać z fiskusem w zgodzie z obowiązującą literą prawa. Doradca podatkowy może nam także pomóc w sprawach sądowych, które związane są z niewłaściwie odprowadzonym podatkiem. Firm doradczych w kwestii podatków nie należy jednak mylić z biurem rachunkowym. Mimo tego samego sektora działalności – finanse – są to skrajnie różne specjalizacje.

Podsumujmy: doradztwo podatkowe to bardzo potrzebny i dość mocno rozbudowany sektor usług finansowych. Do naszej dyspozycji są zarówno wyspecjalizowane firmy, jak i indywidualni specjaliści. Z usług tych pierwszych, najlepiej skorzystać, gdy zależy nam by w naszych papierach zawsze panował porządek. Jeśli zaś chcemy skorzystać jednorazowo z takiej usługi, lepiej udać się do doradcy podatkowego, który pod tym właśnie szyldem prowadzi własną, zarejestrowaną działalność. Sprawdźmy jednak wcześniej czy posiada on odpowiednie uprawnienia.

Szczególnie ważne jest to, żeby pamiętać o sprawdzeniu opinii klientów danej firmy przed decyzją o jej wyborze. Często bowiem to oni mogą utwierdzić nas w przekonaniu, że podejmujemy dobrą decyzję, czy też odradzić nam taki wybór. Z pewnością ich opinia może zaoszczędzić nam wielu nerwów. Finanse są bowiem kwestią dość wrażliwą, dlatego warto ufać jedynie profesjonalistom.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *