Pielęgnacja boisk piłkarskich to szereg zabiegów, które pozwalają w prawidłowy sposób zadbać o wygląd i kondycję murawy. Ważne jest, by wszystkie procesy wchodzące w skład pielęgnacji boisk piłkarskich były przeprowadzane w sposób prawidłowy to znaczy z uwzględnieniem odpowiednich wytycznych.

Warto bowiem wiedzieć, że pielęgnacja boisk piłkarskich to wiele różnorodnych procesów połączonych ze sobą, które wspólnie pozwalają na osiągnięcie jednego celu jakim jest zadbane boisko piłkarskie. Jednakże, aby osiągnąć ten cel należy poznać zasady i wytyczne odnoszące się do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, a następnie w prawidłowy sposób wdrażać je w życie. W związku z powyższym pielęgnacja boisk piłkarskich nie jest tak łatwą kwestią jakby mogło się wydawać, dlatego wielu właścicieli obiektów sportowych decyduje się na współpracę z profesjonalną firmą, która posiada wiedzę i doświadczenie w dbaniu o murawę oraz dysponuje specjalistycznym sprzętem, który jest niezbędny w danych zabiegach pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na trzy główne obszary – podstawową, podtrzymującą oraz regeneracyjną. W skład pierwszego obszaru wchodzą takie zabiegi jak nawadnianie boisk piłkarskich, nawożenie oraz koszenie trawy. W skład obszaru podtrzymującej pielęgnacji zalicza się wszystkie zabiegi związane ze spulchnianiem gleby i poprawą wymiany gazowej w glebie takie jak wertykulacja, aeracja czy piaskowanie boisk. Natomiast regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich to przede wszystkim dosiew traw lub głębokie spulchnianie.
Piaskownie boisk – pozytywne skutki
Piaskowanie boisk jest jednym z trzech głównych zabiegów należących do podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich. Jak wspomniano wcześniej jest to zabieg mający na celu poprawę gospodarki wodno-gazowej w glebie, a także zwiększenie elastyczności gleby, rozrost korzeni oraz ogólne wzmocnienie murawy z uwagi na mocniejsze ukorzenienie trawy. Dodatkowo, piaskowanie boisk pozwala na wyrównanie powierzchni płyty boiska. Bardzo istotną cechą jest także fakt, iż piaskowanie boisk przez to, że powoduje rozrost systemu korzeniowego trawy pozwala również na szybsze odprowadzenie wody z płyty boiska podczas ulewnych deszczy. Aby piaskowanie boisk faktycznie przynosiło tak istotne rezultaty należy zadbać, by proces ten został prawidłowo przeprowadzony. Należy pamiętać, że piaskowanie boisk to równomierne rozmieszczenie drobnych ziaren piasku na całej powierzchni płyty boiska.

Istnieją konkretne wytyczne odnoszące się do cech ziaren piasku, które określają, że ich wielkość nie powinna przekraczać 2 mm, że ziarna powinny być suche lub że powinny być czyste od wszelkich zanieczyszczeń takich jak glina czy pyły. W określonych sytuacjach możliwe jest dodanie do ziaren piasku mieszanki nawozów, wówczas piaskowanie boisk zostaje połączone z zabiegiem nawożenia. Prawidłowo przeprowadzony zabieg piaskowania pozwala na wzmocnienie murawy, zwiększenie jej odporności oraz uzyskanie równej powierzchni na całej płycie boiska.