Miażdżyca jest chorobą, która rozwija się bardzo wcześnie. Dyskretne sygnały, które wysyła nasz organizm, zazwyczaj są ignorowane. A wystarczy zmiana stylu życia, aby uchronić się przed tą dolegliwością.
Objawy świadczące o rozwoju miażdżycy mogą pojawić się już w młodym wieku. Jednakże wówczas wystarczy kontrola cholesterolu, wykonanie EKG czy sprawdzenie wydolności organizmu pod kątem uszkodzeń, jakie spowodowała choroba, aby uchronić się przed dalszym rozwojem, wspomagając się oczywiście zdrową dietą oraz stylem życia.
Zwykle po przebiegnięciu krótkiego odcinka drogi czy wejściu na czwarte piętro schodami, pojawiającą się zadyszkę tłumaczymy brakiem kondycji. Jednak może warto byłoby sobie wtedy zadać pytanie, czy nie jest ona wynikiem miażdżycy? Podobnie jest w przypadku kłopotów z pamięcią i koncentracją, co usprawiedliwiamy chronicznym stresem i ogromem obowiązków na głowie. Być może to również pierwszy z objawów sugerujących dolegliwość. Jak zatem sprawdzić, czy chorujemy?
Póki co nie ma jednego, wiarygodnego badania, które jednomyślne mogłoby stwierdzić, czy miażdżyca nas dotknęła, czy nie. Nie mniej jednak, podwyższony poziom cholesterolu, ze szczególnym naciskiem na nieprawidłowy poziom frakcji LDL przy podwyższonych trójglicerydach sugeruje, że wystąpienie choroby jest u nas bardzo prawdopodobne. W zaawansowanej postaci schorzenie można zdiagnozować poprzez wykonanie USG naczyń, jak również wykonując tomografię komputerową czy koronarografię.
Miażdżyca w postaci zaawansowanej powoduje dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Zwężanie się tętnic nakłada na serce obowiązek silniejszego pompowania krwi, aby możliwe było jej przetransportowanie do wszystkich narządów. Z upływem czasu mięsień rozrasta się do takich poziomów, że wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na krew, jednak zwężonymi tętnicami nie jest ona w stanie dotrzeć do niego w wystarczającej ilości, co jednocześnie powoduje niedotlenienie serca. Efektem takiego procesu jest ból w klatce, nazywany przez lekarzy bólem wieńcowym. Wystąpienie tego typu dolegliwości powinno jak najszybciej skłonić pacjenta do podjęcia leczenia. Niedotlenione serce ma problem z przepompowaniem krwi do poszczególnych organów, które z czasem zaczynają również chorować. Charakterystycznymi objawami jest uczucie przewlekłego zmęczenia, zaburzenia oddychania, kurcze łydek, drętwienie rąk, nadwrażliwość na zimno, silne bóle głowy czy utrata wzroku, W zaawansowanej miażdżycy często występuje niewydolność nerek, kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także zaburzenia erekcji.