Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie współczesnego świata bez tworzyw sztucznych. Odkąd w przemyśle pojawił się plastik codzienne życie ludzi bezpowrotnie się zmieniło. Gdyby z naszego otoczenia zniknęły nagle tworzywa sztuczne, zostalibyśmy pozbawieni niemal wszystkich otaczających nas przedmiotów.
Hasło „tworzywo sztuczne” przeważnie kojarzy się butelkami, zabawkami, reklamówkami, a wszystkie jego rodzaje są wrzucane do jednego worka. Tymczasem, istnieje cały szereg tworzyw, które różnią się między sobą właściwościami i sposobem produkcji. Nawet ten sam związek poddany innym procesom daje produkt o odmiennych cechach. Jedną z takich substancji jest polietylen. Polietylen poddany procesowi „spieniania” zamienia się w piankę polietylenową. Uzyskany w ten sposób materiał ma szerokie zastosowanie i jest wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i naszym codziennym życiu.
Pianka polietylenowa dzieli się na dwa rodzaje, w zależności od jej przeznaczenia. Pierwszy typ to pianka do pakowania. Ten rodzaj materiału jest używany do zabezpieczania wrażliwych przedmiotów i ochrony przed uderzeniami, zarysowaniami, wgnieceniami, na które narażone są w trakcie transportu. Pianka polietylenowa składa się z ogromnej ilości pojedynczych komórek, które charakteryzują się doskonałą amortyzacją. Co ciekawe, materiał ten jest dzisiaj tańszy od zwykłej tektury, która dotychczas była stosowana w tym celu. Pianka jest bardzo lekka, a przy tym odporna na ścieranie, nie nasiąka wilgocią, jest niezwykle elastyczna, łatwo ją dopasować do przewożonych przedmiotów. Co ważne, nie wchodzi w reakcje z chemiczne, co eliminuje ryzyko nieszczęścia np. podczas wylania się jakiegoś produktu w czasie transportu. Szczególnie chętnie jest wykorzystywana do ochrony mebli, sprzętu kuchennego, RTV, a także delikatnych wyrobów szklanych, ceramicznych, kruchych. Materiał występuje w formie rolek, lub już jako gotowe opakowanie.
Drugim rodzajem pianki polietylenowej jest pianka wykorzystywana w budownictwie Jest ceniona ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Piankę można znaleźć w stropach, które dzięki niej stają się cieplejsze, lepiej izolują, a także w podłogach pływających, czyli panelowych. Piankę układa się na betonowej posadzce i dopiero na nią kładzie panele. Dzięki temu podłoga jest cieplejsza, a same panele są zabezpieczone przed „łapaniem” wilgoci. Pianki polietylenowe są cenione ze względu na lekkość (łatwiejszy transport, załadunek i rozładunek), bezwonność i zerową szkodliwość dla otoczenia.