Podczas badania lekarz ginekolog pobiera wymazy (komórki) z szyjki macicy (tarczy lub kanału). Komórki poddawane są następnie ocenie mikroskopowej, na podstawie której określa się, czy złuszczające komórki mają cechy patologiczne lub nie. Ginekolog utrwala wymaz na szkiełku, nakładając go specjalną szczoteczką. Wymaz następnie odsyłany jest do szczegółowej analizy. Badanie jest bezbolesne i trwa z reguły parę minut, na wyniki czeka się w zależności od konkretnego laboratorium, zwykle jest to od kilku do kilkunastu dni. Pozwala wykryć powstanie zmian zapalnych, przednowotworowych oraz nowotworowych.
Cytologię można również wykonać w czasie trwania ciąży. Badanie wygląda identycznie jak w przypadku kobiet, które nie poczęły dziecka.
Dlaczego warto wykonać cytologię?
W wyniku coraz częstszych przypadków zachorowań na raka szyjki macicy, badanie powszechnie zalecane jest przez ginekologów. Ryzyko to wzrasta wraz wiekiem kobiety, szacuje się że blisko 60% kobiet w Polsce, pomiędzy 45 a 60 rokiem życia zagrożonych jest wystąpieniem nowotworu.
Profilaktyka chorób układu rozrodczego nakazuje, aby badanie wykonywać cyklicznie i to już po ukończeniu 25 roku życia. Z reguły jest to okres około 3-4 lat. W przypadku kobiet, które borykają się z innymi dolegliwościami dróg rodnych np. nadżerką, częstymi infekcjami itp. zaleca się, aby badanie było wykonywane jeszcze częściej. Szczególnym przypadkiem są sytuacje, gdy wykryte zostaną nieprawidłowości komórkowe. W tym wypadku kobieta powinna być pod nieustanną opieką lekarza ginekologa.
Badanie pozwala wychwycić nie tylko zmiany nowotworowe, ale również wskazuje na fakt zaistnienia stanów zapalnych i innych dolegliwości w obrębie narządów rozrodczych.
Jak interpretować wyniki badań?
Obecnie wyniki badania publikowane są w formie opisu jakości rozmazu pobranego z szyjki macicy, w uwzględnieniem wszelkich wykrytych patologii. Za słowem patologie kryją się komórki podejrzane, czyli takie, które mogą być zmienione w wyniku stanu zapalnego oraz ewentualnych zmian nowotworowych. Dla lekarza ginekologa jest to jasna informacja, która pozwala określić stan pacjentki czy stopień rozwoju choroby.
Więcej o badaniach ginekologicznych przeczytasz pod linkiem https://donnavita.pl/uslugi/ginekologia. Jest to strona internetowa centrum ginekologiczno-położniczego Donna Vita z Lublina.