Tarcze diamentowe wbrew nazwie nie są wykonane z diamentów. Jest to specjalna tarcza, którą wytworzono z metali lekkich i pokrytą jej brzegi diamentowym proszkiem. Żeby proszek nie spadł podczas transportu czy eksploatacji tarczę diamentową zanurza się w specjalnie przygotowanym na ten cel spoiwie metalowym. Tarcze diamentowe można podzielić na: lutowane (ziarna diamentu podczas procesu produkcji zostają przylutowane) i laserowe (gdzie diamenty są zgrzane z powierzchnią tarczy).
W zależności od zastosowanie tarcze diamentowe posiadają proszek rozsypany na całej długości krawędzi bądź w określonych odcinkach.
Podział tarcz diamentowych
Aby osiągnąć jak najwięcej zastosowań (a co za tym idzie ze względy na rozmieszczenie warstw diamentowych) tarcz diamentowych, podzielono je na kilka rodzajów. Do najczęściej spotykanych należą:
– tarcze diamentowe segmentowe ze szczelinami które można wykorzystać do cięcia betonu, cegły i dachówki
– tarcze diamentowe z nasypem ciągłym, które świetnie sprawdzą się podczas cięcia glazury, klinkieru i gresu (czyli materiałów z natury twardych, a zarazem kruchych)
– tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin (nazywane również tarczami uniwersalnymi), które nadają się do przecinania klinkieru, betonu, cegły i dachówek. Ich główną zaletą jest to, że tak naprawdę łączą w sobie dwa pozostałe rodzaje tarcz, dzięki czemu można pracować z nimi przy każdym typie materiału budowlanego. To o czym musimy pamiętać, to fakt, że nie możemy nimi pracować zbyt intensywnie, ponieważ szybko będą się zużywać.
(wszystkie z powyższych znajdziesz na https://www.sklepasgard.pl/tarcze-diamentowe-c-42.html)
Jak użytkować tarcze diamentowe?
Poza podziałem ze względu na technologię produkcji, można jeszcze wymienić podział ze względu na eksploatację. Wyróżnia się zatem tarcze do używania na:
– na mokro – taka tarczą można pracować tylko i wyłącznie, gdy możemy do niej doprowadzić odpowiednie chłodziwo. Jeżeli używamy jej bez chłodzenia możemy być pewni, że tarcza ulegnie uszkodzeniu, albo bardzo szybko nam się zużyje. Chłodziwem może być zwykła woda, albo, jeżeli zależy nam długiej eksploatacji – specjalna mieszanka, która zawiera szare mydło i olej wiertniczy.
– na sucho – jest to rodzaj bardziej uniwersalny, dlatego częściej wykorzystywany. Jeżeli chcemy możemy doprowadzić do niej chłodziwo, jednak nie jest to warunkiem jej użytkowania. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że jeżeli zaczniemy taką tarczą pracę na sucho, to nie możemy w środku pracy zacząć jej chłodzić. Praca na sucho musi być wykonana od samego początku do samego końca. Jeżeli w trakcie pracy wprowadzilibyśmy chłodziwo jest bardziej niż pewne, że uszkodzilibyśmy tarczę, przez co nie nadawałaby się ona do użytku.