Czy lokowanie pieniędzy w banku może być bezpieczne? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu zainteresowanych tym sposobem oszczędzania. Jak się okazuje, nasza wiedza na ten temat jest bardzo znikoma. Niektórym wydaje się, że to inwestycja bezpieczna, zapewniająca jedynie olbrzymie zyski. W gruncie rzeczy wiąże się z ogromnym ryzykiem…
Nadal za bardzo bezpieczny sposób lokowania pieniędzy w banku można zaliczyć lokatę oraz konta oszczędnościowe. Warto jednak zauważyć, że przez wyjątkowo niski poziom stóp procentowych, gwarancją bezpieczeństwa są niestety niskie odsetki. W takiej sytuacji instytucje finansowe nie są w stanie zaoferować nam zbyt wysokiego procentu w skali roku. Oczywiście, zdarzają się firmy, które zachęcają nawet 5-cio procentowym zyskiem. Jednak nie jest to obietnica pozbawiona dodatkowych obwarowań. Tego rodzaju rozwiązania zwykle kierowane są do nowych klientów albo wiążą się z dodatkowymi wymogami nakładanymi na klientów. Wyższe oprocentowanie jest możliwe również w przypadku długoterminowych lokat. Lokowanie pieniędzy w banku może być zatem bezpieczne, jednak warto mieć na uwadze wahania stóp procentowych. W przypadku dłuższych lokat, zamrożeniu na dłuższy czas ulegną nasze oszczędności, przez co nie będziemy mogli skorzystać z ewentualnych podwyżek stóp procentowych.
Innym, choć równie ciekawym sposobem lokowania pieniędzy w banku są polisolokaty. Ten produkt finansowy nie jest klasyczną lokatą bankową, a ubezpieczeniem, którego umowa zawierana jest na czas nieokreślony (dożywotnio). Kwota ubezpieczenia z lokaty stanowi równowartość kwoty lokaty na typowym depozycie bankowym. Polisolokata stanowi dobry sposób na ominięcie podatku Belki, gdyż po upływie określonego czasu otrzymamy kapitał wraz z należną premią, która nie jest zyskiem kapitałowym, a więc nie jest opodatkowana. Warto jednak pamiętać, że pieniądze, które wpłacamy na polisolokatę nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a jedynie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Lokowanie pieniędzy w banku może mieć także charakter lokat strukturyzowanych. W tym przypadku mamy możliwość otrzymania większych zysków niż przy tradycyjnej lokacie bankowej, ale jednak możemy również nic nie zyskać. W przypadku lokat strukturyzowanych bardzo ciężko o oszacowanie ostatecznych profitów. Jest to uzależnione skomplikowanym sposobem naliczania premii, notabene uzależnionej od wielu czynników.
Jak zatem widać, produktów finansowych oferowanych przez banki nie brakuje. Sęk tkwi jedynie w tym, na co ostatecznie się zdecydujemy i jaki ciężar ryzyka dźwigniemy na swoich barkach…