Każdy z nas, chcący dobrze funkcjonować we współczesnej rzeczywistości, musi nauczyć się zarządzania projektami. Umiejętność ta przydaje się bowiem zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jednym ze sposobów prowadzenia projektów jest metodyka scrum.
Czym jest scrum?
Scrum to metodyka zarządzania projektami. Najczęściej wykorzystywana w projektowaniu. Jednak wbrew temu co się sądzi: nie tylko zarezerwowana dla informatyki, ale ma dużo szersze znaczenie i zastosowanie.
Czym wyróżnia się scrum? Kluczowy jest w nim podział na mniejsze części/etapy (trwające tygodnie lub miesiące) nazywane sprintami. Każdy z nich kończy się w momencie, kiedy można przedstawić prototyp produktu, czyli kolejną działającą wersję produktu.
Przebieg
W scrumie bardzo ważny jest przebieg, czyli czas poświęcony na stworzenie przez pracowników kolejnej wersji produktu. Kończy się on przedstawieniem kolejnej działającej odsłony programu lub produktu. Zmiany wprowadzane w kolejnych wersjach muszą mieć konkretny wpływ na funkcjonowanie produktu.
Wymagania i priorytety, czyli planowanie
W metodyce scrum istotne znaczenie mają wymagania użytkowników dotyczące produktów. Ich znaczenie jest ogromne, a wszelkie dane potrzebne do pracy zbiera się jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Na podstawie zebranych wymagań ustala się priorytety, które pozwalają na wprowadzanie kolejnych zmian i doskonalenie danego produktu. Pod uwagę bierze się także czas niezbędny do stworzenia produktu, złożoność projektu oraz towarzyszące mu ryzyko.
W ten sposób planowany jest przebieg, zaczynając od zmian o najwyższym priorytecie, aż po te o mniejszym znaczeniu.
Realizacja
Po etapie planowania, kolejnym jest etap realizacji. Tutaj kluczową rolę odgrywa zespół oraz nadzór Właściciela Produktu, który powinien cały czas kontrolować jego pracę w taki sposób, by zespół trzymał się ustalonych priorytetów, jednocześnie rozumiał założenia i wymagania. Zakres wpływu nie powinien być jednak zbyt duży. Dlatego w metodyce scrum nie ma mowy o odgórnym podziale obowiązków. Po wspólnych ustaleniach poszczególni pracownicy samodzielnie realizują wcześniej wypracowane taktyki.
Jaka jest zatem rola właściciela projektu? Powinien on pracować z zespołem, pilnując, by wyznaczone założenia zostały wprowadzone, pozostawiając jednocześnie swoim pracownikom wysoką swobodę działań. Cały zespół natomiast pracuje nad tym, by stworzyć zbywalny produkt, który jest w stanie znaleźć nabywców w ciągu jednego sprintu.
Scrum: cechy, narzędzia i czas
Scrum to metodyka zarządzania projektami. Mająca wielu zwolenników, głównie ze względu na swoją skuteczność oraz wysokie możliwości wdrażania w wielu branżach. Dla jej zrozumienia niezbędne jest poznanie dwóch terminów i uzmysłowienie sobie ich wpływu na sam scrum.
Cechy scruma
Scrum ma kilka ważnych cech: przede wszystkim jest to narzędzie przejrzyste, które pozwala na obserwowanie wyników osobom zarządzającym rezultatami, sprawuje się nad nim kontrolę, dzięki czemu na możliwie wczesnym etapie można wykryć wszelkie odchylenia i zagrożenia oraz na czas je wyeliminować, ponadto scrum jest otwarty na możliwości adaptacji: wtedy, kiedy okazuje się, ze produkt nie spełnia kryteriów i nie można go zaakceptować, wtedy istnieje możliwość jego zaadaptowania do nowych warunków.
Narzędzia scruma
Scrum, by wytworzyć złożone produkty, wykorzystuje kilka narzędzi. Nie wolno jednak go mylić z techniką czy procesem zmierzającym do celu. Bliżej mu raczej do struktury tłumaczącej, w jaki sposób wytworzyć dany produkt.
Pierwszym bardzo ważnym narzędziem scruma jest rejestr produktowy, czyli product Backlog, który uznawany jest za najważniejszy, jeśli chodzi o końcowy kształt danego produktu. Rejestr produktowy tworzy w praktyce listę hierarchii elementów składających się na końcowy wygląd produktu.
Po rejestrze produktowym wymienia się rejestr zadaniowy, czyli Sprint Backlog, który stanowi listę zadań pozwalającą przetworzyć poszczególne pozycje rejestru produktowego w ostateczny produkt, który można zbyć. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie zmiany muszą następować w jednym sprincie.
Ostatnim ważnym elementem jest wykres wypalania (Release Burndown), które pozwala oceniać postęp prac w danym projekcie. Narzędzie to ma różne znaczenie: ocenia się pomiar wypalenia dotyczący całego projektu, jak również sprintu. Każdy wynik daje informację zwrotną pozwalającą zadecydować o dalszym przebiegu prac.
Scrum a czas
Scrum ma swój czas, w którym powinien być wypełniony. Jego przebieg kontrolowany jest podczas spotkań planistycznych: dotyczących sprintu czy codziennego scruma. Każde spotkanie ma pomagać w pracy zespołu, zrozumieniu zadań przed nim stojących. Podczas zebrań ważne staje się wyznaczenie celu i planu realizacji projektów, podkreśla się, jakie zagrożenia istnieją oraz jaką drogą najlepiej osiągnąć wyznaczony wcześniej cel. Dobry plan uwzględnia zarówno mocne jak i słabe strony. To wszystko pozwala pracować zespołowi w najbardziej efektywny sposób. Ma to przełożenie na osiągnięcie sukcesu podczas startowania na rynku z danym produktem i jego wizją. Projekt scruma obejmuje planowanie na czas i na tym etapie można wykorzystać wiele technik, niekoniecznie tylko tych odpowiadających scrumowi.
Chcesz się dokształcić z zakresu zarządzania Srucm? Zapraszamy do naszego poradnika zarządzania projektami wg scrum