Podczas remontu dbamy o to, aby wszystkie rzeczy, które wstawiamy do pomalowanych pomieszczeń były stworzone w kompozycji – zarówno pod kątem koloru, jak i stylu. Niejednokrotnie jest tak samo również w przypadku mebli. Jeśli kupujemy gotowe meble, to mamy mniejsze pole do popisu, jeśli chodzi o kolory, kompozycję czy choćby rodzaje uchwytów meblowych. W sytuacji jednak, gdy decydujemy się na zamówienie mebli od stolarza, nasz wybór staje się bardzo szeroki – wystarczy dobrać tylko uchwyty zarówno estetyczne, jak również praktyczne.
Jaki jest praktyczny uchwyt meblowy? To zależy od tego, czego będziemy wymagać od takiego uchwytu. Jeśli w domu są dzieci, warto zastanowić się nad uchwytami posiadającymi odpowiednie zabezpieczenia, pozwalające na to, aby dzieci nie otwierały szafek samodzielnie oraz nie cierpiały z powodu przytrzaśniętych palców. W domach, gdzie są zwierzaki – zwłaszcza koty i psy – warto zastanowić się natomiast nad uchwytami dość zwartymi, ze śliskich materiałów czy np. w formie gałki. Wiele zwierząt, gdy dowie się, gdzie przechowywane jest ich ulubione jedzenie – nie zawaha się, aby po nie sięgnąć, otwierając sobie szafkę.
Drugą kwestią jest usytuowanie, w którym zostaną zamontowane uchwyty meblowe. Najlepiej, aby było ono jak najbardziej ergonomiczne. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że dzięki uchwytowi da się otworzyć szafkę szybko oraz bez większego wysiłku. Z tego powodu wszystkie szafki otwierane ku dołowi (podobnie jak piekarniki) posiadają uchwyty u góry, przyczepione równolegle do ziemi. Jednocześnie takie usytuowanie uchwytu może nie sprawdzić się w szafkach otwieranych na prawo albo lewo – tutaj uchwyt musi być po przeciwnej stronie niż zawias, a dodatkowo dobrze ustawić go prostopadle do ziemi. Oczywiście, takiego problemu nie ma przy gałkach – wówczas należy wybrać jedynie pozycję na frontach mebli.
W przypadku mebli kupowanych w zestawach, mamy zazwyczaj małe pole do popisu – uchwyty meblowe są przygotowane w danej kompozycji i zwykle nie ma opcji ich wymiany na inne. Dlatego, jeśli odpowiadają nam całe meble, a nie podobają nam się jedynie uchwyty – warto przeanalizować, jak są przytwierdzone, i sprawdzić w sieci, czy nie możemy kupić czegoś montowanego podobnie, ale wyglądającego lepiej niż obecne uchwyty.
Na koniec, dobrze jest właściwie wybrać sposób montażu i materiał, z którego zrobione są uchwyty meblowe. Produkty wykonane z plastiku mogą być mniej trwałe, ale łatwiejsze w czyszczeniu niż te metalowe. W przypadku gałek, dobrze jest zainwestować w te przytwierdzane na stałe, a nie samodzielnie wkręcane – inaczej jest duże prawdopodobieństwo, ze gwint się zetrze i gałka będzie odpadać.