Kiedy mówimy o przemyśle włókienniczym, pierwszym miastem, które przychodzi nam na myśl jest Łódź. To miasto kojarzy nam się jedynie z fabrykami i w większości przypadków obecnie opuszczonymi magazynami. Choć stolica województwa łódzkiego na pierwszy rzut oka wydaje się być szara i ponura, to jego sytuacja ekonomiczna, co roku przyciąga wielu młodych ludzi w poszukiwaniu uczelni wyższych i pracy. Ze względu na wysoką frekwencję studentów na uczelniach w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, młodzi ludzie postanowili imigrować do Łodzi, która w dalszym ciągu ma im wiele do zaoferowania. Istnieje tu 28 szkół wyższych, a oprócz tego szereg instytutów badawczo-naukowych. Być może porównując Łódź do innych większych miast pod względem rozwoju, nie wypada tak dobrze, ale co najważniejsze jej sytuacja nie ulega pogorszeniu, za to jest stabilna. Ku zaskoczeniu sytuacja ekonomiczna tego miasta ma się dobrze, a jego pozycja w rankingach rynków pracy nie spada. Dla wielu przyjezdnych to miasto może być istnym rajem pod względem zatrudnienia, życia codziennego czy rozrywkowym. Łódź pęka w szwach od nadmiaru kin, muzeów, teatrów czy bibliotek. Co roku odbywa się tu wiele pokazów mody, festiwali muzycznych jak i fotograficznych oraz filmowych.
Rynek pracy w Łodzi
Głównymi branżami w okręgu łódzkim do niedawna było włókiennictwo, natomiast z biegiem czasu dołączyła do tego produkcja maszyn elektrotechnicznych i budowlanych, chemia oraz energetyka. Są to dziedziny, w których najłatwiej znaleźć pracę. Ale to nie wszystko, gdyż jak wiadomo, do każdej branży poszukuje się również wyspecjalizowanych pracowników, chociażby w sektorze administracyjnym. Zwracając uwagę na główne branże tego regionu, najbardziej poszukiwani są pracownicy z wykształceniem technicznym. Warto wspomnieć, że istnieje duże zapotrzebowanie na młodych i kreatywnych ludzi, którzy poradziliby sobie w zawodzie przedstawiciela handlowego czy udźwignęliby ciężar pracy w agencji reklamowej. Ostatnimi czasy w Łodzi powstało wiele biur i agencji reklamowych, które świadczą swe usługi szczególnie dużym firmom ze stolicy. Oprócz tego swoje oddziały mają tu mBank i Multibank, a główne centrale posiada między innymi GE Money Bank. Warto wspomnieć, że Łódź stała się jednym z najbardziej dominujących w Europie ośrodków produkcji sprzętów AGD.W Łodzi zainwestowali między innymi przedstawiciele firm Bosch, Siemens i Merloni Indesit. Aktualne oferty pracy w Łodzi sprawdzisz tutaj.
Poszukiwanie pracy w Łodzi
Dużym problemem istniejącym w Łodzi jest bezrobocie. Waha się ono pomiędzy 14% a 17%. Spowodowane jest to upadkiem wielu firm i fabryk, ponieważ z biegiem czasu odchodzi się już od przemysłu włókienniczego i odzieżowego, który jest najbardziej popularny w Łodzi. Natomiast dobrą wiadomością jest fakt, że wiele dużych koncernów daje możliwości pracy i wysokie zarobki. Tylko jak znaleźć tą dobrze płatną pracę? Jak wiadomo większość procesów rekrutacyjnych przeprowadza się przez Internet. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych, drukowanych ogłoszeń, za to pracowników rekrutuje się poprzez zapoznanie się z elektroniczną wersją CV i ewentualną, późniejszą rozmową kwalifikacyjną. Najlepiej, więc, rozpocząć poszukiwania pracy przeglądając wszelkie portale oferujące pracę, a gdyby tego było mało to zaleca się wybranie kilku firm, dla których chcielibyśmy pracować i śledzenie ich wewnętrznej strony internetowej, gdzie mogą pojawić się informacje o poszukiwaniu nowych pracowników. Dla osób, które nie mogą poradzić sobie ze znalezieniem pracy, innymi słowy dla osób bezrobotnych, Powiatowy Urząd Pracy, (tzw. PUP) oferuje wiele kursów i szkoleń, a także pomaga i zachęca do tworzenia własnej działalności gospodarczej.