Nazwa ta brzmi dość obco dlatego spróbujemy ją rozwinąć.
Jest ona zabiegiem oczyszczania skóry przed wieloetapowymi intensywnymi dalszymi procedurami kosmetycznymi. Mikrodermabrazja działa na zasadzie peelingu mechanicznego. Nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale również pobudza procesy regeneracyjne. Zwiększa ona przede wszystkim chłonności skóry na substancje aktywne.
Cały zabieg to kilku etapów, a do każdego dobiera się odpowiedni preparat. Podczas oczyszczania z powierzchni skóry usuwane są resztki wydzielin takich jak łój i pot, zrogowaciałe komórki naskórka oraz brud w postaci pyłu, mikroorganizmów.
Takie usunięcie górnej warstwy naskórka silnie wyrównuje powierzchnię skóry. W różnym stopniu zabieg usuwa przebarwienia pozapalne. Odsłonięcie skóry powoduje, że jest ona wrażliwa, dlatego po zabiegu zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów.
Po usunięciu warstwy naskórka, tzw. komórki podstawowe ulegają szybszemu podziałowi, co prowadzi do odmłodzenia skóry. Poprawia się jej koloryt i sprężystość.
Mikrodermabrazja ułatwia przenikanie substancji aktywnych do skóry z preparatów kosmetycznych nakładanych później, ponieważ usuwa naturalną barierę, jaką jest warstwa rogowa.
Wskazaniami do zabiegu są m.in. zmiany skórne związane z fotostarzeniem, trądziki, rozstępy, bielactwo i inne. Nie zaleca się zabiegu z kolie przy chorobach ropnych, wirusowych zakażeniach skóry, aktywnie trwający trądzik różowaty, toczeń, łuszczyca, nowotwory skóry, znamiona oraz choroby naczyniowe. Ponadto także u osób z kruchymi naczyniami włosowatymi. Zabiegu mikrodermabrazji nie wykonuje się na powiekach, błonach śluzowych i ustach.