Samo nawożenie czy zabieg aeracji nie są wystarczające do tego, aby nasza murawa wyglądała zdrowo i profesjonalnie. Do tych podstawowych zabiegów pielęgnacji boisk sportowych zalicza się również zabieg wertykulacji. Wertykulacja jest zabiegiem wykonywanym na trawnikach ozdobnych oraz na murawach, polega ona na pionowym cięciu darni.
Pionowe płytkie cięcie murawy ma na celu usunięcie warstwy filcu, obumarłych roślin i mchu, stworzenie korzystniejszych warunków dla dopływu powietrza, składników pokarmowych oraz wody do części korzeniowej, a także przygotowanie boiska do piaskowania – więcej informacji na stronie www – garten-sport.pl.

Wertykulacja murawy
Wertykulacja murawy powinna być przeprowadzona minimum raz w roku, najlepiej wczesną wiosną, po przeprowadzeniu pierwszego po zimie koszenia. Zabiegu tego nie powinno się wykonywać na młodych trawnikach (do pierwszego roku po założeniu trawnika), ponieważ w ten sposób można doprowadzić do zniszczenia słabo zakorzenionej trawy.
Piaskowanie boiska
Regeneracja murawy po wykonaniu wertykulacji wymaga trochę czasu, dlatego zalecane jest obok aeracji i wertykulacji wykonanie piaskowania boiska, które może zostać połączone z nawożeniem dla uzyskania lepszego efektu. Piaskowanie jest to zabieg stosowany w celu wyrównania murawy, rozluźnienia warstwy powierzchniowej i pobudzenia trawy do szybkiego krzewienia. Stosuję się go w celu utrzymania wilgoci na murawie oraz polepszeniu przepuszczalności wody.
Piaskowanie boiska polega na wypełnianiu otworów utworzonych o wertykulcji i aeracji drobnym piaskiem. Piaskowanie pozwala wyrównać murawę i poprawić system korzeniowy trawy. W ten sposób murawa jest bardziej odporna na suszę, ale także łatwiej przyswaja składniki odżywcze. Piaskowanie jest pomocne w przypadku dosiewu trawy na boisku sportowym. Nasiona przykryte przez warstwę piasku posiadają lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Dla zaoszczędzenia czasu oraz zwiększenia efektywności zabiegu, piaskowanie boiska można połączyć z jednoczesnym jego nawożeniem. Istotnym elementem jest wybór nawozu, który będzie posiadał gramaturę zbliżoną do rozsypywane piasku, aby oba elementy wchłaniały się w podobnym tempie.
Kolejnym jakże istotnym elementem podczas wykonywania powyższych zabiegów jest pogoda. Wykonane zabiegi należy zakończyć najlepiej dzień przed prognozowanymi opadami deszczu co ułatwi mieszance wniknięcie w strukturę gleby. Jeśli trawa rośnie na trudnym podłożu, piaskowanie można przeprowadzać kilka razy w roku. Wszystko zależy od tempa wzrostu trawy oraz jej kondycji.