Technik malarstwa można wyróżnić bez liku. W każdej z nich podstawowym zadaniem jest ukazanie indywidualności artysty. Może właśnie dlatego obrazy olejne są jedną z najbardziej popularnych metod wykorzystywanych w sztuce.
Omawiana technika polega na pokryciu uprzednio przygotowanego płótna specjalnymi farbami. Najczęściej są to barwniki bazujące na oleju lnianym. Rzadziej stosuje się rośliny inne niż len, np. maki.
Dla uzyskania oczekiwanych efektów, farby łączy się ze specjalnymi pigmentami, które umożliwiają uzyskanie najwyższej trwałości danej barwy. Niektórzy do mieszanki dodawali również wosk, który rzekomo charakteryzował się właściwościami zwiększającymi trwałość całej mieszaniny. Mając tak przygotowane farby, można było przystąpić do malowania obrazów olejnych.
Wbrew pozorom, malarstwo olejne nie było przewidziane dla każdego. Wszystko dlatego, że była to niezwykle droga forma sztuki. Mimo to nie wszystkich ten fakt odstraszał, gdyż efekty, jakie można było osiągnąć za pomocą farb olejnych były trudne do porównania z jakąkolwiek inną techniką w malarstwie. Farby umożliwiały artyście łączenie ze sobą wielu barw, aby w ten sposób uzyskać na obrazie olejnym efekt połysku albo matowości. Wielu artystów wykorzystywało tą metodę również wtedy, gdy ich zamiarem było malowanie półprzezroczystych lub skomplikowanych faktur, a także wtedy, gdy chcieli uzyskać efekt nakładania się kolorów.
Obrazy olejne, choć niezwykle piękne to jednak wymagają nauki. Posiadając odpowiednio wysoki warsztat umiejętności, można swobodnie tworzyć, a także retuszować dzieła poprzez zamalowywanie obrazu kolejnymi warstwami farby. To, co jest charakterystyczne dla tego typu malarstwa to trwałość oraz intensywna kolorystyka. Choć minęło już prawie 300 lat od kiedy metoda zyskała swoich pierwszych miłośników to cały etap produkcji farb nie uległ zmianom.
Obrazy olejne można malować przy wykorzystaniu jednej z dwóch metod malarstwa olejnego. Pierwsza z nich, nazywana klasyczną polega na pokryciu powierzchni specjalną podmalówką, a potem nakładania na nią kolejnych warstw farb. W efekcie uzyskiwana jest głębia oraz wyjątkowa gama barw. Z uwagi na swoją czasochłonność oraz wysoki koszt produkcji, technika jest wykorzystywana jedynie w przypadku kopiowania dzieł wielkich mistrzów. Druga technika malowania obrazów olejnych nosi nazwę „od pierwszego razu”. Swoje początki datuje na XVIII wiek i polega na nałożeniu przy użyciu szpachli grubej warstwy farby.