Jak przyspieszyć pracę komputera?

Filed in Komputery by on 28 maja 2015 0 Comments

Od dawna używany komputer – wypełniony programami, dokumentami i przepełnionym rejestrem – działa zwykle wolno, a jego prędkość nadal systematycznie zwalnia. Czy są jakieś sposoby na przywrócenie mu dawnej mocy?

DLACZEGO KOMPUTER DZIAŁA CORAZ WOLNIEJ?

Każdy komputer z czasem działa coraz wolniej – jest to po prostu skutek jego eksploatacji. Wszystkie sprzęty z czasem się zużywają i ich działanie w pewnym momencie dalekie jest od tego, jakie posiadały w czasach nowości.

Jeśli chodzi o komputery, zwykle winą za to można obarczyć zapełnienie dysku – stopniowo dodawane przez użytkownika informacje, aplikacje i programy przeładowują komputer, który potrzebuje na przykład więcej czasu, aby je wszystkie uruchomić. Często dodatkowe oprogramowanie jest instalowane automatycznie wraz z pobieraniem czegoś innego na komputer – niektórzy je usuwają, inni nie. Częstokroć nawet po usunięciu pozostają jednak pewne ślady na dysku.

W tracie wieloletniego użytkowania wypełnia się również rejestr komputera – czyli coś w rodzaju dziennika, w którym pozostają fragmenty nawet usuniętych z komputera elementów.

Komputery mogą spowalniać nawet programy antywirusowe, zatem trzeba zwracać baczną uwagę na to, co wgrywamy na swój komputer. I pamiętać, że przyczyną spowolnionej pracy komputera, czy częstego zawieszania systemu może być uszkodzenie któregoś z podzespołów oraz psujący się twardy dysk – ten symptom powinien nas zatem skłonić do odwiedzin u specjalisty, bo kiedyś nasz komputer może się nie włączyć, a wszystkie pliki przepadną razem z nim.

SPOSOBY NA PRZYSPIESZENIE PRACY KOMPUTERA

Zastosowanie kilku poniższych rad pozwoli znacznie przyspieszyć pracę komputera:

1. Wyczyszczenie rejestru -> instalacja dobrego programu czyszczącego pozwoli na oczyszczenie rejestru z informacji zbędnych i pozostałości po programach, których już nie używamy, bądź których w ogóle już nie posiadamy.

2. Odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji -> często na naszym komputerze jest wiele programów, które kiedyś były nam do czegoś potrzebne, ale od dłuższego czasu ich nie używamy! Pozbądźmy się ich! Podobnie usuńmy dokumenty i foldery, które do niczego nam już nie służą. Dla bezpieczeństwa powinniśmy zgrać na inny nośnik także (liczne zapewne) zdjęcia. Więcej miejsca na dysku podkręci szybkość komputera.

3. Defragmentacja dysku -> powinno się ją wykonywać przynajmniej raz na dwa miesiące. W ten sposób dane zawarte na komputerze zostaną ustawione tak, aby zarówno użytkownik, jak i programy miały do nich łatwiejszy dostęp. Skraca to czas reakcji na polecenia. Jak to zrobić? Wybrać kolejno: Ikonę dysku twardego > Właściwości > Narzędzia > Defragmentuj. Sprawdź jak jeszcze możesz polepszyć pracę swojego komputera http://www.technowinka.pl/art-8/jak-zwiekszyc-wydajnosc-komputera-informacje-podstawowe.htm

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *