Każdy z nas zapewne wie, jak wygląda typowy jacht. Wiemy również do czego służy jacht, bo niejedno z nas z całą pewnością miało w swoim życiu okazję skorzystać z niejednego, chociażby na naszych przepięknych mazurskich jeziorach. Nie każdy wie jednak, że typy jachtów są przeróżne i że ich klasyfikacja jest dosyć skomplikowana. Taką wiedzą dysponują jedynie osoby, dla których jachty oraz wszystko to, co jest z nimi związane wiąże się po prostu z hobby. Wówczas taka wiedza nie przychodzi im zbyt trudno, a raczej z łatwością zapamiętują kryteria, które mówią o tym, że dany jacht ze względu na swoje cechy charakterystyczne należy do jednej grupy, a inne – do całkiem osobnej kategorii. Jakie zatem rodzaje jachtów możemy wyróżnić?
A więc pierwszą klasyfikacją, jaka dzieli jachty jest rodzaj stosowanego w nich napędu. W tej grupie wyróżniamy na przykład żaglowce, których siłą napędową jest siła wiejącego aktualnie wiatru. Zapewne wszyscy znamy powiedzenie „łapać wiatr w żagle”, a w tym przypadku nabiera ono dosłownego znaczenia. Umiejętne operowanie żaglami i sterowanie nimi zapewnia możliwość przepłynięcia naprawdę sporych odcinków. Żagle stosowane są najczęściej podczas regat śródlądowych w Polsce. Inne jachty napędzane są z kolei nie tylko żaglami, ale również wiosłami. Wydawać by się mogło, iż takie połączenie jest całkowicie niepotrzebne, bowiem łapiąc wiatr w żagle można rozwinąć ogromną prędkość. Czasami jednak przydaje się możliwość zwiększenia tej siły za pomocą wioseł, co stanowi nic innego, jak tylko uzupełnienie aktualnej siły wiatru.
Rodzaj napędu może być również niezależny od wiatru ani siły ludzkich mięsni, bowiem wyróżniamy również łodzie motorowe. Napęd motorowy może również zostać połączony z siłami natury tworząc napęd motorowo-żaglowy. W ten sposób można mieć pewność, że podczas każdych warunków pogodowych rozwiniemy odpowiednią prędkość i nic nie przeszkodzi nam w odbywanym rejsie. Jachty dzielą się także ze względu na rodzaj wykorzystywanego akwenu wodnego. Łodzie przeznaczone do poruszania się po rzekach nazywane są mianem jachtów śródlądowych. Jachty zatokowe są z kolei bardzo wytrzymałe na warunki panujące przy brzegach mórz.
Ostatnim typem należącym do tej grupy są jachty oceaniczne, które, jak sama nazwa mówi, można zabrać na otwarte tonie oceanu. Podział dotyczy również ilości występujących w łodziach kadłubów. W tej kategorii wyróżnić można jachty jednokadłubowe lub też wielokadłubowe. Dla przykładu, katamarany są idealnym zobrazowaniem jachtów wielokadłubowych. Ofertę czarteru jachtów motorowych i żaglowych można znaleźć na stronie www.nautikaczarter.pl.