Szacuje się, że w coraz większej liczbie domów pojawiają się zwierzęta. Czasami są to niewielkie zwierzaki, które mogą żyć przez większość czasu w terrariach czy specjalnie przystosowanych klatkach. Coraz częściej jednak wybieramy koty czy psy, które pozostawiają ślady pod postacią sierści w całym naszym mieszkaniu. Jeśli chcemy więc mieć w domu dywan, warto wiedzieć, w jaki zainwestować, aby nie było to wydawaniem pieniędzy na marne.
Przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy dywany w mieszkaniu dobrze jest zwinąć. Jeśli do naszego domu trafi nowy pies, to na pierwsze tygodnie naszego wspólnego życia warto zrezygnować z dywanów w ogóle. Dlaczego? Szczenię będzie uczyło się załatwiania na dworze przez dłuższy czas, w międzyczasie wykorzystując jako miejsce do załatwienia dywan. Warto wówczas albo zrezygnować z dywanów na jakiś czas, albo ograniczyć psu przestrzeń i kontakt z dywanami ściśle nadzorować. Choć mocz z dywanu zazwyczaj bez problemu da się wywabić, a miejsce, gdzie załatwił się pies, zdezynfekować, to kilkukrotnie czyszczenie zaszkodzi nawet najlepszemu materiałowi o wyjątkowej wytrzymałości. Również dorosły pies ze schroniska może załatwić się kilkukrotnie w domu, ale tutaj musimy sami ocenić, czy wystarczy trochę naszej ostrożności, czy też dywany lepiej zwinąć i zabezpieczyć na jakiś czas.
Drugą kwestią jest długość włosia. Standardowo przy psach i kotach gubiących sierść poleca się raczej dywany z krótkim włosiem. Wynika to z faktu, że z takiego dywanu o wiele łatwiej jest pozbyć się kłaczków oraz wbitej sierści. Co więcej, dywan z długim włosiem może niektóre psy prowokować do zabaw i prób wyrywania kępek materiału, dlatego przez pierwszy okres warto nadzorować zachowanie psa w pokoju. Oczywiście, dywany z długim włosem również można nabyć przy zwierzętach, ale lepiej zrobić to, gdy mamy psa długowłosego – wówczas sierść zbija się w małe kłębki, dzięki czemu łatwiej jest ją odkurzyć i wydostać z dywanu.
W przypadku niewielkich dywaników do przedpokoju czy leżących przy łóżkach, warto zabezpieczyć je tak, aby nie ślizgały się na płytkach. Pies porusza się nieco inaczej niż człowiek, nie ma przeświadczenia o tym, ze może się poślizgnąć – a upadek może zakończyć się zwichnięciem łapy albo zerwaniem ścięgien i uszkodzeniem mięśnia. Generalnie warto również zainwestować w niewielki, dostosowany wielkością do psa dywan w miejscu, gdzie często przebywają domownicy – pies czy kot, które lubią leżeć na podłodze, będą wdzięczne za takie miejsce szczególnie zimą, gdy przy ziemi jest nieco chłodniej.