Zaangażowanie w pielęgnację boisk piłkarskich jest kluczowym aspektem w dążeniu do utrzymania zdrowego, trwałego i estetycznie wyglądającego boiska piłkarskiego. Wysiłek włożony w proces pielęgnacji boisk piłkarskich na pewno będzie opłacalny i widoczny w postaci zadbanego trawnika.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu traw, ponieważ pielęgnacja boisk piłkarskich na tym etapie wpływa na prawidłowe ukorzenienie się trawy oraz jej rozwój. Zaniedbania na tym etapie wzrostu rośliny mogą spowodować straty tak duże, że zamierzony efekt będzie niemożliwy do osiągnięcia. Jednak z pomocą przychodzą tutaj profesjonalne firmy, które oferują cały pakiet zabiegów pielęgnacyjnych z gwarancją prawidłowego przygotowania gleby, a następnie dbania o właściwy rozwój murawy.
Najważniejsze informacje na temat nawożenia boisk
W skład pielęgnacji boisk piłkarskich wchodzi wiele różnych zabiegów. Każdy z nich dostosowany jest do pory roku oraz kondycji gleby i samej trawy. Zabiegi te muszą odbywać się według ściśle przestrzeganych wytycznych, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie zamierzonego efektu jakim jest zadbany trawnik sportowy.
Jednym z istotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie, dzięki któremu możemy dostarczyć składniki mineralne potrzebne trawie do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Wyróżnia się dwa rodzaje nawożenia – podstawowe i pogłówne. Pierwsze z nich stosowane jest przed wysianiem trawy, w celu zapewnienia w glebie wszelkic
h niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu trawy. Nawożenie pogłówne natomiast wchodzi w skład typowej pielęgnacji boisk piłkarskich i wpływa pozytywnie na rozwój murawy oraz utrzymanie jej w dobrej kondycji. Podczas nawożenia pogłównego dominującym składnikiem mineralnym jest azot, który wpływa na rozwój rośliny oraz jej soczystą barwę. Dzięki pielęgnacji boisk piłkarskich poprzez nawożenie azotem możemy utrzymać estetycznie wyglądający trawnik nawet do jesieni. Drugim potrzebnym roślinom do wzrostu pierwiastkiem jest fosfor, który wpływa na właściwe ukorzenienie się trawy.
Warto wspomnieć, że pierwsze wiosenne nawożenie powinno być przeprowadzane po przygotowaniu gleby i jej spulchnieniu, każde kolejne zawsze po koszeniu i zebraniu wszystkich resztek roślin. Stosowane w ramach pielęgnacji boisk piłkarskich nawozy powinno być dostarczane roślinom w dostępnej postaci oraz z zachowaniem dawek, które są zalecane przez producenta do danego typu mieszanek traw oraz odczynu gleby. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku gleby kwaśnej o pH poniżej 5,5 warto stosować nawóz bogaty w wapń, natomiast przy glebach piaszczystych i torfowych trzeba zastosować nawożenie boisk potasem, ponieważ ten rodzaj gleby jest ubogi w ten pierwiastek, a jest on konieczny do regulacji gospodarki wodnej rośliny.
Dodatkowo, trzeba zwrócić uwagę, że rekomendowane są przede wszystkim nawozy wieloskładnikowe, które dostarczają wszystkich potrzebnych składników mineralnych roślinie oraz takie, które mają spowolnione działanie, to znaczy wolno uwalniają się do gleby i w ten sposób są dłużej dostępne.