Jak kupować kawę?

Filed in Dom by on 27 stycznia 2015 0 Comments

kawa sklepWedług rozmaitych badań jedną z rzeczy, które regularnie kupujemy czy to do domu, czy do pracy, jest kawa. Każdy sklep posiada duży wybór tego produktu, jako że wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia pracy bez wypicia odpowiedniej ilości czarnego płynu, pozwalającego na rozbudzenie się i powrót do aktywności. Faktycznie, kawa posiada pewne zalety, i o ile nie jest pita z przesadą, może być bardzo pomocna. Trzeba jednak wiedzieć, jak ją kupić, bo nie każda kawa jest tak samo dobra.

Zazwyczaj jeśli chodzi o kawę, sklepy posiadają spory wybór, jednak nie możemy zdecydować się na konkretny produkt według jakości – zazwyczaj o tym, co kupujemy, decyduje po prostu cena. Jednocześnie jednak, nie jest to dobry sposób kupowania tego właśnie produktu, bo wraz z ceną, o ile nie jest to cena promocyjna, idzie zwykle jakość. O ile w przypadku kawy klasycznej, mielonej, ceny są nieco niższe, to kawa rozpuszczalna potrafi kosztować już niemałe pieniądze, a do wyboru posiadamy wiele jej różnych rodzajów, przez co sami się gubimy. Istnieje jednak złota zasada: kawa rozpuszczalna uznawana jest za „gorszą” siostrę kawy mielonej czy ziarnistej. Jeśli jednak z jakichś przyczyn interesuje nas taka kawa, sklep o wielkości klasycznego marketu jest w stanie zaoferować nam różne jej rodzaje. Najłatwiej rozpuszcza się kawa granulowana, a także kryształkowa. Kawa w proszku jest nieco gorszej jakości.

Kawy mielone i aromatyzowane

Trzeba jednocześnie pamiętać, że kawa mielona jest zdrowsza od jej rozpuszczalnych odpowiedników, głównie ze względu na brak związków niklu, które – spożywane w nadmiarze – mogą powodować skutki uboczne. W przypadku produktów aromatyzowanych, warto wybierać te oparte na arabice – wówczas mamy pewność, ze ziarna, z których stworzono kawę, były dobrej jakości.

Jeśli interesuje nas lepsza jakościowo kawa, sklep powinien być skoncentrowany właśnie na produktach z nią związanych. Zazwyczaj kawa mielona czy ziarnista, kupowana w marketach, nie ma jednak tak dobrej jakości, a także może być po prostu droższa. Dla zachowania pewności o doskonałym smaku idącym w parze z niezłą jakością, warto przede wszystkim wybrać się do sklepu oferującego przede wszystkim dany rodzaj kawy. Możemy wówczas wybrać nawet kawę ziarnistą, również wtedy, kiedy nie posiadamy młynka do jej mielenia – wiele sklepów oferuje mielenie na miejscu.
W zależności od tego, jaka interesuje nas kawa, sklep będzie również miał różne specjalizacje. Dla kupienia dobrej kawy rozpuszczalnej w zupełności wystarczy nam hipermarket, ale jeśli zależy nam na niespotykanej, smacznej kawie do mielenia czy parzenia w czajniczku, lepiej będzie wybrać się do sklepu specjalistycznego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *