Polacy często szukają informacji na temat kredytów na pokrycie bieżących wydatków. W okresie przedświątecznym, zainteresowanie nimi jest największe. Traktujemy je jako najlepszy środek na załatanie luki w domowym budżecie lub jako źródło sfinansowania prezentów. Najlepsze kredyty gotówkowe nie czekają jednak wszędzie. Jak więc znaleźć pożyczkę, która będzie najbardziej opłacalna?
Czym są kredyty gotówkowe?
Kredyty gotówkowe to jedne z najmniej skomplikowanych produktów bankowych: bank pożycza pieniądze klientowi na określony procent i czas, a klient jest zobowiązany do ich zwrotu. Głównymi zaletami takiego rozwiązania są: duża dostępność kredytów oraz mała ilość formalności, których trzeba dopełnić, by otrzymać pieniądze na konto. Pożyczoną gotówkę można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, co oznacza, że pożyczkodawca nie interesuje się, czy potrzebujemy pieniędzy na zakup telewizora, czy chcemy wydać je na prezent ślubny. Przed decyzją, z której oferty skorzystamy, warto porównać wszystkie dostępne nam opcje, by wybrać najtańsze oferty kredytów gotówkowych.
Obliczajmy koszty
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że banki nie są instytucjami charytatywnymi i za udzielone pożyczki zażądają zapłaty. Najważniejszym wyznacznikiem kosztów kredytu jest jego oprocentowanie. Im wyższą ma ono wartość, tym większe będą odsetki, a co za tym idzie, klient jest zmuszony do oddania większej sumy pieniędzy. Ponadto, część banków życzy sobie, aby pożyczkobiorca zapłacił prowizję za uruchomienie kredytu lub wykupił dodatkowe ubezpieczenie. Prowizja może sięgnąć nawet 5% całkowitej sumy kredytu, dlatego sprawdzajmy dokładnie czy bank nie chce jej pobrać. Pamiętajmy o tym, gdyż nie wszystkie instytucje jej wymagają. Są kredyty gotówkowe, których jedynym kosztem jest spłata odsetek. Coraz częściej banki wymagają również dodatkowych zabezpieczeń w formie ubezpieczenie na życie lub na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę. Wymagane są one zwłaszcza od klientów, którzy mieli w przeszłości problemy ze spłatą rat pożyczek lub od osób o niskich dochodach.
Okres kredytowania
Na sumę pieniędzy, jaką zmuszeni będziemy zwrócić do banku ma wpływ także czas, na który chcemy wziąć kredyt gotówkowy. Im dłuższy będzie ten okres, tym większe będą odsetki i odwrotnie. Trzeba mieć jednak wzgląd na to, że decyzja o krótszym okresie kredytowania, powoduje automatyczny wzrost miesięcznej raty. Jeśli więc nie stać nas na spłatę wyższego miesięcznego zobowiązania, lepiej wydłużyć czas zwrotu gotówki do banku, mimo że wiąże się to z większymi odsetkami.
Czym kuszą nas promocje?
Promocyjne oferty kredytów gotówkowych mogą mieć o wiele niższe oprocentowanie niż przeciętnie. Najniższe oprocentowanie może oscylować wokół 8-9%, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że najtańszy kredyt gotówkowy dostępny obecnie na rynku, wcale nie jest kredytem promocyjnym. Często wzięcie kredytu na preferencyjnych warunkach jest możliwe tylko, gdy skorzystamy z innych produktów danego banku, np. otworzymy konto osobiste. Wiąże się to z dodatkowymi miesięcznymi opłatami za prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Należy więc sprawdzić, czy łączny koszt odsetek i opłat za konto, nie będzie wyższy niż suma odsetek kredytu z wyższym oprocentowaniem, ale bez żadnych dodatkowych opłat. Może się okazać, że promocja nie jest jednak tak atrakcyjna, jak chce nas przekonać reklama.
Wybierając kredyt dokładnie sprawdzajmy warunki jego udzielenia i porównujmy oferty. Sprawi to, że zawsze będziemy zadowoleni z zaciągniętej pożyczki.