Oczyszczacze powietrza to przedmioty, których zadaniem jest poprawianie jakości powietrza w pomieszczeniu. Mimo, iż z pozoru funkcja ta wydaje się być tak prozaiczna, że wybór takiego urządzenia nie powinien być trudny, nierzadko jednak przysparza on sporo problemów. Na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, które różnią się między sobą zarówno wyglądem, specyfikacją, producentem jak i oczywiście ceną. Na co zatem zwracać uwagę i czym się kierować przy zakupie oczyszczacza powietrza.
Pierwszą problematyczną kwestią jest fakt, iż wszyscy producenci zachwalają swój produkt jako najlepszy na rynku, co znacząco utrudnia możliwość realnego ocenienie skuteczności danego modelu. Warto jednak zauważyć, iż konsumenci co raz częściej zwracają na ten aspekt uwagę i zaczynają wymagać od producentów opisów produktów, które nie są wyłącznie marketingowe, ale za którymi stoją rzetelne badania.
Kolejnym problemem jest brak odgórnie ustalonych norm, które dawałyby gwarancję miarodajnych specyfikacji. Niestety, producenci oczyszczaczy powietrza bardzo często podają fałszywe dane na temat powierzchni użytkowanie na jakie przeznaczony jest ich produkt. W wyniku tego, oczyszczacze powietrza, które w teorii powinny być wydajne na dużej powierzchni, absolutnie nie są do tego przeznaczone. Jednak, z racji niewiedzy, konsument dowiaduje się o tym fakcie, kiedy nie może już nic zdziałać, czyli dopiero w momencie użytkowania.
Także i sposób, w jaki podawana jest głośność pracy danego urządzenia pozostawia wiele do życzenia. Z racji zapisywania jej w decybelach (dB), bardzo niewielu konsumentów jest w stanie ocenić jak wysoki jest faktyczny poziom hałasu danego modelu. Dlatego też, aby wybrać produkt możliwie cichy, warto przed pójściem na zakupy sprawdzić jaki poziom głośności mają urządzenia posiadane w domu, jak np. lodówka. Taki punkt odniesienia sprawi, iż konsument będzie w stanie ocenić czy dany poziom hałasu jest dla niego słyszalny, czy mu przeszkadza i czy powinien szukać produktu o wyższym czy niższym poziomie głośności. Przydatna może okazać się również reguła, zgodnie z którą im mniejsza maksymalna efektywność oczyszczacza, tym wyższa będzie jego głośność. Wynika to z faktu, iż, aby oczyścić powietrze w danym pomieszczeniu, niewielki model, w przeciwieństwie do dużego, musi działać szybciej i głośniej. Dlatego też zaleca się wybór oczyszczaczy o możliwie najwyższej wydajności. Da to gwarancje wysokiej jakości pracy urządzenia, bez zbędnego hałasu.
Wyznacznikiem jakości danego produktu jest również jego cena. Tanie niemalże nigdy nie równa się dobre i warto o tym pamiętać. Niska cena musi bowiem z czegoś wynikać. Modele niedrogie są zazwyczaj niskiej jakość. Zdarza się też, iż jest ona spowodowana bardzo wysoką ceną elementów niezbędnych do funkcjonowania oczyszczacza, takich jak np. filtry. Dlatego decydując się na dany model, warto sprawdzić, jakie koszty wiążą się z jego dalszym użytkowaniem.
Aspekt producenta nie jest tu również bez znaczenia. Współczesny rynek jest bogaty w różnego rodzaju firmy zajmujące się produkcją oczyszczaczy powietrza – w Polsce jest ich obecnie około pięćdziesięciu. Jednak, większość z nich nie oferuje konsumentom odpowiedniego zaplecza serwisowego ani też niezbędnych materiałów eksploatacyjnych. Chcąc więc uniknąć późniejszych problemów z naprawą urządzenia czy też z brakiem dostępności do potrzebnych materiałów, warto wybierać profesjonalnych producentów z ugruntowaną pozycją na rynku.
Omówione kwestie to oczywiście wyłączenie kilka głównych aspektów. Jednak pamiętanie o nich pomoże w wyborze oczyszczacza powietrza, który rzeczywiście spełnia swoje zadanie. Warto bowiem dobrze przemyśleć wybór danego modelu i podjąć świadomą decyzję, by później cieszyć się świeżym powietrzem oraz efektywną i cichą pracą samego urządzenia.