Jak wybrać odpowiednią pilarkę?

Filed in Dom by on 5 grudnia 2012 0 Comments

Sezon wakacyjnych wydatków już dawno za nami, jesień już bowiem na dobre zagościła i jedyne co nam pozostało to ostatnie prace porządkowe przed nadejściem zimy. Zima kojarzy nam się nie tylko ze stagnacją ale i Świętami Bożego Narodzenia.

Tyle jednak ile ludzi na kuli ziemskiej tyle i pomysłów do ich spędzania a także do przygotowania wyjątkowych prezentów. A pomysły mamy różne, jedne są bardziej a inne mniej trafione. Zawsze jednak wkładamy w ich poszukiwania wiele czasu i zaangażowania. Sami sobie także lubimy w tym okresie sprawiać prezenty. Szczególnie skłoni są do tego mężczyźni, którzy normalnie bez okazji nie decydują się tak szybko na chwilę słabości zakupowej co płeć piękna. Wtedy najchętniej kompletują swój zbiór narzędzi i gadżetów „majsterkowicza”.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pilarki ?

Aby nie popełnić błędu, a przy tym uzyskać pełną satysfakcję najważniejsze żeby pamiętać, iż są dwa główne ich typy. Pierwszy to pilarki łańcuchowe – spalinowe bądź elektryczne. Zbudowane są z dwóch podstawowych elementów: piły łańcuchowej na specjalnie zaprojektowanej prowadnicy oraz silnika (spalinowego lub elektrycznego). Ten typ pilarek występuje zarówno w formie profesjonalnej jak i półprofesjonalnej. Przy czym do zwykłych prac ogrodowych zupełnie wystarczające a przy tym zdecydowanie tańsze są pilarki półprofesjonalne. Korzystniejszy jest wybór pilarki z silnikiem spalinowym, bowiem daje ona większą swobodę ruchów i mobilność oraz ekonomiczność. Jeśli jednak nie mamy dużego obszaru jej wykorzystania możemy wybrać pilarkę łańcuchową elektryczną. Ze względu na brak pojemnika na benzynę jest zdecydowanie lżejsza jednak należy pamiętać aby nie zapomnieć o przewodzie doprowadzającym prąd.

Do czego nadają się pilarki łańcuchowe ?

Sprawdzają się do podcinania konarów drzew czy ich ścinania, pozwalają także pociąć dany blok drzewa na kawałki – na przykład celem przygotowania na opał. Jeśli jednak kupimy mniejszą wersję pilarki możemy także wyposażyć swój zbiór narzędzi w pilarkę tarczową. Idealnie sprawdza się do obróbki drewna na mniejsze bloki, przy czym w przypadku tego urządzenia należy posiadać znacznie więcej miejsca do przechowywania. Urządzenie to zbudowane jest z tarczy ulokowanej w specjalnym blacie – stalowym bądź aluminiowym. Całość z kolei przymocowana jest do solidnej ramy przypominającej stół. Wałek z tarczą napędzany jest paskiem klinowym celem uzyskania odpowiedniej prędkości – z reguły powyżej 2 tysięcy obrotów na minutę, za pomocą silnika znajdującego się w dolnej części całej konstrukcji.

Jakikolwiek typ pilarki wybierzmy i bez względu w jakim celu należy pamiętać o zachowaniu wymaganych środków ostrożności. Bo zadowolenie z posiadania nowego sprzętu może przyćmić nam zasady bezpiecznego użytkowania.

Więcej informacji – pilarka spalinowa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *