Układ odpornościowy dziecka uruchamia siły obronne do walczenia nie tylko z bakteriami, ale także do walki przeciw substancjom białkowym z mleka krowiego. Organizm dziecka reaguje stanem zapalnym np. zmiany skórne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego lub oddechowego.
Sposobem leczenia jest wyeliminowanie uczulającego alergenu.
Jeżeli chodzi o skazę białkową na mleko krowie, należy wyeliminować z diety karmiącej mamy:
- mleko,
- sery,
- jogurty,
- kefiry,
- masło,
- śmietanę.
Na efekty należy poczekać 4 tygodnie. Skaza białkowa ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim miesiącu życia dziecka.
Pierwsze objawy to wysypka na policzkach i za uszami. Jeśli jest silniejsza pojawiają się na szyi, tułowiu, rękach. Krostki łuszczą się i pękają, swędząc, co sprzyja namnażaniu bakterii.
Skaza białkowa może objawiać się również pod postacią dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. kolki, wymioty, biegunki. O skazie mogą świadczyć także częste infekcje np. uporczywy katar, kaszel, zapalenia ucha.
Dzieci ze skazą białkową zdecydowanie więcej płaczą, gdyż objawy alergii są dokuczliwe.
Skaza białkowa częściej dotyczy dzieci, których rodzice są alergikami. Gdy oboje rodziców jest alergikami, ryzyko to wynosi blisko 75%. Jeżeli tylko jedno z rodziców to 40%. Większa ilość dzieci wyrasta ze skazy białkowej około drugiego, trzeciego roku życia.
Porady:
• jeżeli zauważysz jakiś objaw skazy białkowej, koniecznie udaj się do lekarza,
• jeśli dziecko ma skazę białkową, a karmisz piersią, wyeliminuj białko z jadłospisu,
• jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, zmień mleko na hydrolizat białkowy, w jakim białko zwierzęce jest specjalnie rozbite,
• do pielęgnacji dziecka ze skazą używaj kosmetyków do skóry atopowej, zaś antybiotyki tylko po konsultacji z lekarzem,
• ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubrania, prane w proszku dla dzieci,
• jeśli dziecko ma katar i kaszel towarzyszący skazie białkowej, koniecznie wietrz mieszanie i nawilżaj powietrze w pokoju dziecka, a także często chodź z nim na spacery.