Podczas planowania oraz urządzania łazienki warto wziąć pod uwagę zastosowanie kamienia naturalnego. Takie rozwiązanie jest obecnie często wykorzystywane, ponieważ idealnie współgra zarówno z łazienkami w stylu klasycznym, jak i tych, które charakteryzują się nowoczesnym wystrojem. Rynek oferuje szeroki wybór rodzaju kamienia, kamieniarstwo Poznań, z dużą różnorodnością kolorystyczną. Dzięki temu praktycznie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego gustu.
Łazienka jest bardzo wymagającym pomieszczeniem, szczególnie ze względu na wysoką wilgotność powietrza. Para wodna osadza się nie tylko na ścianach, ale również armaturze, stwarzając specyficzne warunki, w których dobrze sprawdzi się kamień. Zastosowanie kamienia naturalnego gwarantuje nie tylko trwałość, ale także dużą wytrzymałość oraz oryginalność i niepowtarzalną estetykę. Można go z powodzeniem wykorzystać podczas układania podłogi, jako ścianę prysznicową lub blat umywalki. Efekt będzie na pewno zaskakujący.
Zalety zastosowania kamienia w łazience
Kamień jest materiałem naturalnym, dostępnym w dużej gamie kolorystycznej. Wraz z jego zastosowaniem, wnętrze nabiera wyrazistości, elegancji i charakteru. Utrzymanie kamienia naturalnego w czystości nie sprawia problemu. Dodatkowo jest on bardzo odporny na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie wody i pary wodnej, co jest szczególnie ważne w łazienkach. Ewentualne uszkodzenia spowodowane codziennym użytkowaniem można szybko naprawić. Kamień jest wodoodporny. Jedyne wady aranżacji wnętrz z pomocą kamienia naturalnego to konieczność ich konserwowania oraz stosunkowo wysoka cena, która jednak przekłada się na wysoką jakość oraz trwałość materiału.
Rodzaje kamienia naturalnego stosowanego w łazience
Marmur – kamień powszechnie znany, wyróżniający się bardzo dużym wyborem wzorów oraz odcieni. Onyks – bardzo dekoracyjny, idealny do tworzenia oryginalnego wystroju łazienki. Jego kolorystyka jest różnorodna, dlatego można go z powodzeniem wykorzystać go na ścienną mozaikę. Trawertyn – wymaga impregnacji z powodu wysokiej porowatości. Jego odcienie są stonowane. Granit – posiada bardzo zwartą strukturę, która nie wymaga częstej impregnacji. Bardzo trwały oraz wytrzymały. Dodatkowo charakteryzuje się niską ścieralnością. Idealny do zastosowania w łazience. Piaskowiec – jego chropowata struktura dodaje pomieszczeniu dużo uroku, ale konieczna jest jego impregnacja.
Pielęgnacja kamienia
Podstawową formą dbania o kamień jest jego impregnacja. Zabieg ten przedłuża trwałość kamienia i uniemożliwia powstawanie różnego typu przebarwień. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów, impregnacja powinna być wykonywana co kilka lat. W przypadku miejsc, które są szczególnie mocno narażone na działanie wody, należy wykorzystać specjalistyczne membrany, których celem jest pochłanianie nadmiaru wody.