jest to jezioro typu tektonicznego, leżące w Azji, a konkretnie na Syberii. Nazywane jest popularnie „Błękitnym okiem Syberii”. Jest ono bez wątpienia najstarszym oraz najgłębszym jeziorem świata. Ma ono długość 636 km, a jego szerokość w najszerszym punkcie wynosi 79 km.
Kolejnymi ważnymi liczbami w przypadku tego jeziora jest jego głębokość- w najgłębszym miejscu liczy 1630 metrów, a jego wiek szacuje się na ok. 25 mln lat. Powstało na skutek odsunięcia się płyty amurskiej od płyty euroazjatyckiej, co wywołane było kolizją płyty indyjskiej z Azją. Jezioro gromadzi 20% zasobu wody pitnej na świecie.
Dawniej ludy mongolskie, osiedlające się nad jeziorem, nazywały go „Baaj Kuel”, co można przetłumaczyć na „bogate jezioro”. Obecnie jest pewne, że Bajkał to unikalne miejsce.
Otoczenie jeziora jest miejscem, gdzie żyje ponad 2600 gatunków roślin oraz zwierząt- w tym ponad połowa to gatunki występujące tylko tutaj m.in. nerpa – gatunek foki słodkowodnej.
Istnieje kilka miejsc, gdzie można je zobaczyć z bliska i nakarmić. Ponadto Bajkał posiada ciekawą, klifową linię brzegową oraz wręcz niemożliwie krystalicznie czystą wodę.
Jezioro pełni zimą dodatkową funkcję, kiedy skute jest grubym lodem. Wówczas pełni rolę szlaku komunikacyjnego, po którym jeżdżą samochody. Tutejsi mieszkańcy skracają sobie tym samym drogę o kilkadziesiąt kilometrów. Rodziny mieszkające po przeciwległych stronach jeziora, na wiosnę żegnają się, bo zobaczą się dopiero kiedy ponownie jezioro zamarznie.