Decyzja o wyjeździe z miasta na studia to bardzo ważna decyzja. Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wybieraniu takiego miasta?
Wszystko jest zależne od indywidualnych preferencji, gdyż jedni wolą miasta, gdzie dominuje naukowa atmosfera, inni zaś, gdzie jest więcej rozrywki. Istnieje coś takiego jak polski rankingi miast akademickich- być może on pomoże ci podjąć decyzję.
Bez wątpienia najpopularniejszym studenckim miastem jest Kraków i Uniwersytet Jagielloński. Szczyci się on renomą, ze względu na fakt, iż jest najstarszą polską uczelnią wyższą. Poza renomą i pewnością solidności kształcenia zaletą Krakowa jest również jego atrakcyjność jeśli chodzi o różnorodność rodzaju imprez czy przedsięwzięć. Atutem jest także obecność cennych zabytków na obszarze miasta. Jak każde miasto ma także minusy. Jednym z nich są ceny np. mieszkań, taksówek. Ze względu na popularność miasto wcale nie zachęca cenami zakwaterowania.
Kolejnym miastem wartym uwagi są Katowice. Nie będą one atrakcją dla osób, które mają poczucie estetyki otoczenia, gdyż jest to miasto przemysłowe. Dlatego też Katowice wodzą za nos wszystkich przyszłych technologów.
Warszawa oferuje najwięcej miejsc pracy dla studentów i absolwentów. Nie ma tutaj także większego problemu z zakwaterowaniem wyłączając, jednak minusem są oczywiście najwyższe w kraju ceny. W Warszawie istnieje bardzo szeroki wybór uczelni o różnym poziomie i kierunkach. Możemy studiować tam wszystko, co tylko chcemy.
Kolejnym miastem jest Wrocław. Tutaj nietrudno znaleźć zakwaterowanie, ceny są dość przychylne. Minusem jest trudność dostania się na Uniwersytet Wrocławski. Jest on corocznie oblegany przez maturzystów.
Obok dużych aglomeracji miejskich, warto by przyjrzeć się także ofercie Rzeszowa. Dla ceniących spokój, kameralność i tereny zielone jest to wymarzone miejsca na studiowanie. W mieście znajdują się Uniwersytet Rzeszowski oraz liczne inne uczelnie prywatne. Ceny są przyzwoite, jest tutaj co robić, gdzie pójść. Mamy tutaj bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych itp.