Coraz bardziej popularnym zajęciem w naszym kraju staje się pranie i czyszczenie dywanów, wykładzin, pranie różnego rodzaju mebli tapicerowanych i tapicerek samochodowych. Zapewne rosnąca stopa życiowa społeczności, jak i coraz większa świadomość przyczyniają się do zwiększonego popytu na usługi czyszczenia. Niestety wśród wielu firm pracujących uczciwie, często pojawiają się także zwykli naciągacze, którzy nie przykładają się do wykonywanej pracy, liczą tylko i wyłącznie na szybki zarobek. Rodzi się więc w naszej głowie pytanie, jak nie dać się oszukać? Warto być świadomym tego jak powinno przebiegać profesjonalne pranie dywanów, jakie są rodzaje i metody prania, oraz z których metod warto korzystać.
Zacznijmy od tego czy chcemy oddać dywan do pralni stacjonarnej, czy wolimy aby usługa została wykonana u nas w domu. W przypadku pierwszej opcji nie ma dla nas większego znaczenia w jaki sposób pralnia wykona usługę. Najważniejszy jest uzyskany efekt. Po prostu dywan oddany do pralni musi być idealnie czysty, gdyż taka usługa jest 2 razy droższa od usługi wykonywanej u nas w domu.
W przypadku skorzystania z usług firmy piorącej dywany w domu, powinniśmy zapytać się jak wygląda pranie? Opcji jest bardzo wiele, zazwyczaj jednak firmy oferujące pranie dywanów korzystają z metody szamponowania, metody ekstrakcyjnej, metody bonitowania, oraz metody suchych wiórków. Dla nas najkorzystniejsza będzie metoda ekstrakcyjna połączona z praniem wstępnym przy pomocy środka zwanego presprayem. Drugą metodą na którą warto się skusić jest szamponowanie, ale jest mniej skuteczne od ekstrakcji. Poniżej postaram się opisać etapy solidnie wykonanego prania ekstrakcyjnego.
ETAP1
Bardzo dokładne odkurzenie czyszczonej powierzchni. Najlepiej jeśli osoba piorąca posługuje się odkurzaczem kolumnowym, ewentualnie w ramach zastępstwa może być bardzo mocny odkurzacz domowy z elektro-szczotką, lub turbo-szczotką. Odkurzanie można uznać za zakończony, gdy po rozchyleniu runa dywanu, nie ujrzymy żadnego ziarenka piasku. W innym przypadku należy odkurzanie kontynuować aż do skutku.
ETAP2
Wcieranie Presprayu. Na tym etapie bardzo ważne jest rozpoznanie włókna dywanu i dobranie odpowiedniego środka do prania. W przypadku dywanów wełnianych powinien być do środek lekko kwaśny o niskim PH, w przypadku dywanów i wykładzin sztucznych, środek o PH jak najwyższym zazwyczaj około 11-13 PH. Przed nałożeniem środka na dywan, za pomocą ciśnieniowego spryskiwacza ogrodowego, każda piorąca osoba ma obowiązek wykonać test kolorów. Wykonuje się go po to by sprawdzić czy wybrany środek nie spowoduje migracji kolorów na danym materiale. Gdy wynik testu jest negatywny można przystąpić do dalszej pracy. Tak jak wspomniałem wyżej środek piorący natryskuje się za pomocą spryskiwacza ciśnieniowego, a następnie po odczekani zazwyczaj około 10 minut wciera się go mechanicznie w głąb powierzchni. Do wcierania stosowane są urządzenia takie jak szorowarki walcowe lub tarczowe, ale również doskonale sprawdza się zwykła szczotka na kiju.
ETAP3.
Pranie Ekstrakcyjne. Jest to właściwa część prania, podczas której używa się urządzenia ekstrakcyjnego, mylonego zazwyczaj z odkurzaczem piorącym. Urządzenie ekstrakcyjne pod bardzo wysokim ciśnieniem wstrzykuje w dywan dawkę płynu piorącego i prawie w tym same mym momencie również z bardzo dużą mocą wyciąga z dywanu wstrzyknięty płyn, wraz z rozpuszczonym w poprzednim etapie brudem. Najwięcej osób korzysta z urządzeń Karchera, które są bardzo rozpoznawalne i budzą zaufanie klientów. Jednakże równie dobre są urządzenia firm Tersus, Santomea, Sebo itd.
ETAP4.
Suszenie dywanu. Po skończonym praniu ekstrakcyjnym, osoba piorąca powinna jeszcze dodatkowo przeczesać cały dywan dyszą ekstraktora, jednakże już bez włączonego natrysku. Czynność ta pozwala dokładniej wyciągnąć resztki wilgoci, dzięki Czemy dywan szybciej schnie. Po skończonej usłudze powinniśmy sprawdzić czy dywan nie jest przemoczony. Jeżeli osnowa dywanu jest sucha to dywan może spokojnie schnąć sobie na podłodze w przeciwnym przypadku, gdy od strony osnowy wyszły wilgotne plamy to zalecane jest suszenie dywanu w pozycji wiszącej.
Stosowanie się do wyżej wymienionych punktów pozwala uprać dywany i wykładziny w niezwykle skuteczny sposób. Najważniejsze jednak, że powyższe punkty zapewniają bezpieczeństwo czyszczonym powierzchnią.