Meble kuchenne na wymiar – gniazdka elektryczne

Filed in Dom by on 3 listopada 2019 0 Comments

W każdej kuchni znajduje się sprzęt, który podłączamy do prądu. Dlatego tak ważne jest właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych w pomieszczeniu kuchennym – gwarantuje nam bezkolizyjny dostęp do prądu dla każdego sprzętu AGD w naszej kuchni.

Posiadając projekt zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar znamy również rozmieszczenie sprzętów elektrycznych. Dla każdego urządzenia zaplanowanego do umieszczenia w meblach kuchennych na wymiar przygotować należy przyłącze elektryczne. Gniazda czy też wyprowadzone ze ściany kable elektryczne nie mogą być umieszczane bezpośrednio za sprzętami, umieszczamy je tak za meblami kuchennymi na wymiar, by zawsze mieć do nich bezpieczny i bezpośredni dostęp. W obecnie projektowanych kuchniach wykorzystujemy całą wysokość ścian na umieszczenie mebli kuchennych na wymiar, sprzęty ukrywamy w słupach i za frontami szafek dolnych.

Gniazda dla piekarnika i mikrofali umieszczonych w wysokiej szafie przygotowujemy w szafce lub za szufladami poniżej sprzętu dla piekarnika i w szafce powyżej sprzętu dla mikrofalówki. Jeśli ze słupem z urządzeniami do pieczenia sąsiaduje szafa na chłodziarko-zamrażarkę to obok gniazda dla piekarnika również powinno znaleźć się gniazdo dla podłączenia lodówki.

Najczęstszym błędem spotykanym w kuchniach jest umieszczanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych bezpośrednio za zmywarką. Zmywarka do zabudowy w meblach kuchennych na wymiar jest sprzętem wolnostojącym dostosowanym do wstawienia pomiędzy szafki, pokrycia blatem i zamontowania frontu meblowego na przodzie. Przyłącza dla zmywarki, w tym elektryczne, nie mogą znajdować się za nią bo po prostu nie ma tam na nie miejsca, zmywarkę dosuwamy do samej ściany. Gniazdo musi być umieszczone w meblach kuchennych na wymiar za szafką obok, najczęściej jest to szafka zlewozmywakowa. W szafce pod zlewem kuchennym umieszczamy również gniazdo dla elektrycznego wysuwu szuflady z koszami na odpadki.

Gniazdo elektryczne dla okapu kuchennego umieszczamy w planie mebli kuchennych na wymiar w zależności od rodzaju okapu. Jeśli jest to model wolnowiszący na ścianie musimy zajrzeć do instrukcji montażu takiego sprzętu – dla posiadających dokładany komin ukrywający odprowadzenie zużytego powietrza gniazdo umieszczamy w świetle komina, dla sprzętu działającego jako pochłaniacz, bez dodatkowego komina gniazdo umieszczamy bezpośrednio nad okapem.

Meble kuchenne na wymiar posiadają z reguły szafki wiszące z oświetleniem podszafkowym oraz wewnątrzszafkowym. Oświetlenie musimy podłączyć do prądu, najlepiej do gniazda umieszczonego za jedną z szafek wiszących – w niej obok gniazda umieszczamy także transformator.

Dodatkowy sprzęt zaplanowany do ulokowania w meblach kuchennych na wymiar to zazwyczaj urządzenia stawiane na blacie roboczym – toster, blender, kawiarka. Dla nich należy przygotować gniazda pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Takie urządzenia najczęściej stawiamy w narożniku kuchni, więc umieszczenie tam gniazd jest jak najbardziej właściwe. Dla urządzeń stojących na blacie mebli kuchennych na wymiar, a także podłączanych tymczasowo ładowarek dla sprzętu elektronicznego typu tablet polecamy gniazda ścienne zaplanowane pomiędzy płytą kuchenną a zlewem oraz nad przestrzenią do pracy nad blatem roboczym mebli kuchennych na wymiar. W przypadku gdy ich umieszczenie jest trudne, bo np. zainstalowany jest panel szklany, możemy użyć gniazd instalowanych w blacie. Dla takich gniazd musimy mieś przygotowany kabel lub gniazdko poniżej blatu, za szafką. Gniazdo instalowane w blacie zajmuje miejsce również pod nim, dlatego szafka powinna być odpowiednio dobrana – wyposażenie wewnętrzne typu szuflada lub kosze cargo mogą kolidować z gniazdem.

Dla płyty indukcyjnej należy przygotować gniazdko tzw. siłowe 400V z kablem dla przyłączenia płyty. Gniazdo umieszczamy za szafką pod planowaną płytą, jeśli piekarnik jest umieszczony w słupku. Jeśli piekarnik znajduje się w szafce dolnej mebli kuchennych na wymiar wówczas przyłącze powinno znaleźć się w szafce obok razem z gniazdem dla piekarnika.

Zaplanowanie przyłączy elektrycznych dla sprzętu kuchennego nie jest skomplikowane, właściwie przygotowane gniazda ułatwiają montaż zabudowy mebli kuchennych na wymiar i co najważniejsze pozwalają na bezpieczne użytkowanie sprzętów AGD.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *