Maszyny piekarnicze produkujące pieczywo na skale masową maja w swojej budowie zastosowane różnego rodzaju systemy pneumatyczne, które oczywiście zasilane muszą być jakimiś pompami powietrznymi.
Konstrukcja pomp powietrznych
Specjalną konstrukcję mają pompy powietrzne przeznaczone do przygotowania powietrza zasilającego w urządzeniach niskocisśnieniowych o sile od 120 do 240 mm H20. Przy ruchu membrany w tego typu pompach w lewo następuje zassanie powietrza poprzez króciec. Przemieszczenie się membrany w prawo powoduje wypychanie strugi powietrza z dyszy do dyszy. Ponowny ruch powoduje zmniejszenie prędkości powietrza w dyszy. I tak prędkość strugi powietrza w dyszy nie zmienia znaku, tym samym nie ma zasysania powietrza z dyszy. Sprężarka lub pompa stanowi zazwyczaj tylko jeden z podstawowych elementów urządzenia wytwórczego sprężonego powietrza do zasilania poszczególnych obwodów regulacji automatycznej. Urządzenie takie, zwane często zespołem sprężarkowym, poza sprężarką, składa się ze zbiornika ciśnieniowego, silnika napędzającego sprężarkę, osprzętu, płyty lub ramy, do której mocowane są wszystkie elementy zespołu sprężarkowego.
Wymogi wobec pomp powietrznych
Zbiornik ciśnieniowy spełnia rolę zbiornika akumulacyjnego, pozwalającego na równomierne, bezpulsacyjne dostarczanie sprężonego powietrza do układu regulacji automatycznej. Ze względu na wysokie ciśnienie panujące wewnątrz zbiornika wymagane jest użycie do jego wykonania blachy o odpowiedniej wytrzymałości by nie nastąpiło jego uszkodzenie podczas pracy maszyn piekarniczych, w których są zainstalowane.
Dodatkowo każde takie urządzenie wytwórcze musi mieć dziennik obsługi i konserwacji prowadzony na bieżąco, w którym należy wpisywać uwagi o wymianie części, oleju, przeglądach, remontach itp.
Obsługa urządzenia do wytwarzania sprężonego powietrza powinna obejmować codzienne, staranne oględziny zewnętrzne podczas pracy i w czasie postoju.
Podczas oględzin w czasie pracy należy sprawdzić: stan ciśnienia pompy olejowej, obieg smarowania sprężarki (jeżeli taki istnieje), wskazania manometrów na poszczególnych stopniach sprężania sprężarki, temperaturę powietrza sprężonego w rurze tłocznej sprężarki, czy nie występują dodatkowe stuki poza miarowym stukaniem zaworów.
W czasie postoju należy sprawdzić w pompie: poziom oleju w sprężarce i wyłączniku oleju silnika, naciąg pasów napędowych między silnikiem a sprężarką, położenie wskaźnika manometrów stykowych, czy nie ma nieszczelności (np. spowodowanego pęknięciem uszczelki lub podkładki).
W ramach codziennej obsługi powinien być przeprowadzony spust skroplin z odolejacza, odwadniacza itp.
Ogólnie, ze względu na przepisy bhp, powinna być przyjęta zasada, że konserwacja i naprawa urządzeń do wytwarzania sprężonego powietrza powinna być przeprowadzana przez specjalistę montera–mechanika, a obsługa przez specjalnie przeszkolony personel. Urządzenia do wytwarzania sprężonego powietrza wymagają starannego przestrzegania przepisów bhp.
W szczególności należy zwrócić uwagę na utrzymanie wzorowej czystości takich części składowych urządzenia, jak: armatura, rurociągi itp.