Spłacanie kredytu

Filed in Biznes by on 22 października 2012 0 Comments

Najbardziej niekorzystnie jest spłacać kredyt walutowy podczas weekendu i w godzinach nocnych. Nie wszyscy wiedzą, że na wysokość rat kredytów walutowych ma wpływ pora dnia oraz dzień tygodnia. Stosując się do zasad banku będziesz mógł zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na każdej racie.

W wielu bankach spłacanie kredytu walutowego w weekend może podwyższyć ratę o kilkadziesiąt złotych. Dlaczego?  Zanim rozpocznie się weekend banki podnoszą marżę, która  utrzymuje się do poniedziałku. Najlepiej jest spłacać kredyt w okolicach środka tygodnia- wtedy marże są najniższe. W jednym z banków klienci nie powinni spłacać rat po 12:00 oraz bardzo  wcześnie rano, gdyż o 18.00 bank podnosi obowiązujący kurs sprzedaży. Kurs ten utrzymuje się do 10.00 drugiego dnia.

Zwróć uwagę o której godzinie twój bank przelicza ratę kredytu.

Analizując godziny publikowania tabel kursowych, unikniesz niedopłat na rachunku kredytowym, gdyż bank przeliczy kwotę po kursie obowiązującym w momencie transakcji. Banki bardzo często zmieniają w ciągu doby swoje kursy. Rano są niskie, następnie ulegają zrostowi, aby na koniec dnia być na poziomie wyjściowym. Ponadto przyjrzyjmy się, o której godzinie z konta pobierane są środki na spłatę. W śledzeniu zmian kursów może wykorzystać serwis spred.pl, który monitoruje banki i publikuje bezpłatnie wyniki dla głównych walut.

Na pewno wielu z nas spotkało się z sytuacją niedopłaty raty, spowodowanej wzrostem kursu waluty- między wysłaniem przelewu a jego zaksięgowaniem. Taka sytuacja ma miejsce, przy przelewie w złotówkach z innego banku.  Zlecony jednego dnia, drugiego znajduje się na koncie kredytowym i wtedy przelicza się go na np. franki szwajcarskie. W tym czasie kurs waluty może zmienić się i przelana kwota okazuje się za mała. Jeżeli mamy konto w tym samym banku co kredyt walutowy, ważna jest nawet godzina, o której wysyłamy przelew.

Sposobem na uniknięcie wysokich kursów może być spłacanie rat w walucie,  w jakiej brany był kredyt. Jest to możliwe po podpisaniu specjalnego aneksu.

A gdzie można tanio pozyskać dewizy?

Np. w kantorach działających w Internecie. Kupowanie waluty zniweluje koszty związane z wahaniem kursu w ramach banku.  Kursy w kantorach on-line są o ok. 5% niższe od tych bankowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *