Tradycyjne żarówki wolframowe odchodzą powoli do lamusa. Ich miejsce zajmują lepsze, doskonalsze i bardziej energooszczędne sposoby oświetlania. Dużą partię rynku zajmują obecnie żarówki ledowe, które jeszcze nie tak dawno traktowane były wyłącznie jako części składowe urządzeń elektronicznych, np. zegarków i zabawek. Dzisiaj są powszechnie stosowane we wszystkich domach.
Lampy ledowe składają się z małych diod, które umieszczone są w specjalnej oprawie pozwalającej na ich montaż zamiast zwykłych modeli, np. w żyrandolach lub lampkach biurkowych. Produkcja diod jest wystarczająco niska, aby końcowy produkt miał przystępną cenę. Ilość pojedynczych diod w oprawie zależy od wielkości samej oprawy, a to z kolei wpływa na jasność danej żarówki. Sklep z oświetleniem LED zazwyczaj oferuje żarówki o standardowym lub małym gwincie oraz specjalne listwy, które przede wszystkim dają efekt dekoracyjny.
Moc a ilość światła
Oświetlenie ledowe to obecnie najoszczędniejsza technologia, jaka jest dostępna na rynku. Podawana przez producenta na opakowaniu moc żarówki nie ułatwi nam wyboru odpowiedniego modelu. Najlepszym sposobem jest kierowanie się zaleceniami, które dla konsumentów sporządziła Unia Europejska. W tym celu została stworzona tabela przedstawiająca wielkość strumienia światła, jakie odpowiada konkretnej mocy klasycznej żarówki, np. dla żarówki o mocy 60 W wielkość emitowanego przez ledy strumienia światła wynosi 700-810. Jeżeli sklep z oświetleniem LED nie udostępnia takiej tabeli, możesz skorzystać z tabeli umieszczonej w internecie lub specjalnej aplikacji ułatwiającej wybór.
Jaki kąt świecenia?
Tradycyjne żarówki wolframowe emitują światło dookoła, przez co całe pomieszczenie jest oświetlone równomiernie. Oznacza to, że światło jest również rozproszone, co z kolei wymusza stosowanie większej mocy, niż faktycznie jest potrzebna. Diody LED również mają szeroki kąt, jednak nie wszystkie, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów. Szeroki kąt świecenia mają ledy oznaczone jako SMD. Podobnie jak w przypadku klasycznych modeli, tutaj również zachodzi zachodzi potrzeba zastosowania kilku żarówek – własnie ze względu na większe rozproszenie. Różnica jednak polega na energooszczędnści – ledy nie generują ciepła, które są przyczyną strat energetycznych w przypadkach zwykłych żarówek wolframowych.
Barwa światła
Ważna jest również barwa światła. Jeszcze do niedawna ledy kojarzyły się z intensywnym, ale zimnym światłem, które raczej nie zachęcało do stosowania w domu. Współczesne żarówki mają cieplejszy kolor i dają tzw. miękkie światło.