Piaskowanie, czyli czyszczenie strumieniowo ścierne

Filed in Biznes by on 2 października 2017 2 komentarze

Jedną z metod czyszczenia różnych przedmiotów jest piaskowanie, zwane inaczej czyszczeniem strumieniowo ściernym. Na czym polega i jakie daje efekty? Czy warto korzystać z oferty firm, które zajmują się usługami piaskowania?

Czym jest czyszczenie strumieniowo ścierne?

Czyszczenie strumieniowo ścierne to proces, który zakłada użycie materiału ściernego (piasku, szkła, żwiru i innych) pod strumieniem sprężonego powietrza (z powodzeniem może być użyta również ciecz). Z powodu popularności wykorzystania piasku zwany jest też piaskowaniem. Pozwala na skuteczne pozbycie się korozji oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń, nie jest też specjalnie inwazyjny, dzięki czemu różne, a nawet bardzo stare przedmioty mogą odzyskać swój dawny blask. Jako ciekawostkę możemy dodać, że metoda strumieniowo ścierna swoje korzenie ma w drugiej połowie XIX wieku.

Jakie są efekty piaskowania?

Te w głównej mierze zależą od umiejętności osoby wykonującej proces piaskowania, ale także od samego materiału ściernego. Mowa w tym miejscu o twardości i kształtach ziaren ścierniwa. Istotne jest również ciśnienie pod jakim wydostaje się powietrze, a także odległość dyszy od czyszczonej powierzchni. W każdym bądź razie w niemal stu procentach piaskowanie pozwala na trwałe pozbycie się zanieczyszczeń w postaci rdzy, smaru, innych chemicznych substancji, czy starej farby. Efekty można zobaczyć na podstawie poniższych zdjęć.

Kanister przed piaskowaniem

Kanister po piaskowaniu

Piaskujemy głównie felgi

Z uwagi na skuteczność piaskowania te z powodzeniem wykorzystywane jest w motoryzacji. Piaskujemy najczęściej felgi, gdyż koszt usunięcia zabrudzeń czy starej powłoki lakierniczej jest znacznie niższy niż na przykład zakup nowych felg. Proces piaskowania felg pozwala przywrócić pierwotny wygląd felgom, niezależnie czy są to felgi aluminiowe czy stalowe. W jednym i drugim wypadku uzyskuje się efekty lepsze niż zadowalające. Sam koszt piaskowania i powtórnego malowania felg wynosi około 150-250 złotych za sztukę. Są to zatem koszty nieporównywalnie niższe niż zakup nowych felg.

Piaskowanie skuteczną metodą renowacji staroci

Jak informuje firma Dr Blast z Lublina piaskowanie jest dość powszechnie wykorzystywane w celu renowacji starych i zniszczonych przedmiotów stalowych, a także mebli. Szczególnie tyczy się do zabytkowych drewnianych powierzchni czy typowych maszyn do szycia, łusek po nabojach. Wiele osób nie sprzedaje czy nie pozbywa się starych sprzętów, a poddaje je piaskowaniu. Wygląda na to, że moda na starocie sprzyja firmom zajmującym się piaskowaniem.

Comments (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Dlaczego ograniczacie się tylko do piaskowania felg?
    Paskować można wszystko, lokomotywy, rowery, auta, domy itd…

  2. Sam niedawno oddałem moje felgi do piaskowania w Katowicach :D! Efekt był zdumiewający :D. Moje felgi wyglądały jak nowe haha.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *